Турция реши да промени решението си за въвеждане на нови данъци върху печалбите от търговия с акции и инвестиции в сектора на криптовалутите.
Вицепрезидентът Джевдет Йълмаз потвърди, че идеята за въвеждане на данък върху акциите е била обсъждана, но вече не е в дневния ред на правителството. Това решение е следствие от обществения отпор срещу по-ранните планове за облагане на печалбите от фондовата борса, тъй като много турски инвеститори разчитат на фондовата борса, за да се предпазят от инфлацията.
През юни министърът на финансите Мехмет Шимшек намекна, че тези данъчни планове се преразглеждат. Очаква се отпадането на предложените данъци да намали опасенията на инвеститорите, особено след като обемът на търговията на турската фондова борса напоследък спадна от $4 милиарда в началото на годината до $2.3 милиарда.
Понастоящем Турция е изправена пред инфлация от 52% и се стреми да я намали до едноцифрено число в рамките на три години. Вместо да въвежда нови данъци, правителството се фокусира върху ограничаване на данъчните облекчения. Освен това Турция се превърна в основен играч на световния крипто пазар, като между юли 2023 г. и юни 2024 г. обработи около $136.8 милиарда в крипто транзакции, което я прави най-големият пазар в региона на Близкия изток и Северна Африка.
За да регулира допълнително крипто индустрията, Турция измени своя Закон за капиталовите пазари, за да обхване криптоактивите и да определи стандарти за доставчиците на услуги. Това е част от по-широката стратегия на правителството за справяне с икономическите предизвикателства, като същевременно се поддържа доверието на инвеститорите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.