Home

Тунис е първата държава със собствена национална дигитална валута

10.11.2019 18:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тунис е първата държава със собствена национална дигитална валута

Тунис обяви пускането на своята дигитална валута - елетронния динар.

Според руското държавно издание TASS, Тунис си партнира с руската фирма Universa за въвеждане на дигитална валута. В момента на стартирането бе направено символично прехвърляне на един динар между главата на централната банка Маруан Ел Абаси и представител на Международния валутен фонд (МВФ).

Победа над Китай

Докато всички очакваха Китай да бъде първата държава, издала цифрова валута, Тунис успя заеме тази позиция. Ясно е също, че тя не е криптовалута и се разграничава от венецуелския Petro. Вместо да създаде нова валута като Венецуела, Тунис само дигитализира съществуващите си пари.

Клиентите ще могат да харчат е-динар в хиляди магазини, кафенета и ресторанти през следващите няколко месеца. Той може да бъде закупен онлайн или чрез някой от планираните две хиляди павилиона в страната.

Надделяване над щатския долар и SWIFT

В допълнение към улесняването на транзакциите в страната, Тунис има амбициозна цел да приеме дигиталния актив за международна. Централната банка се надява да премахне необходимостта от щатски долари за трансгранични плащания.

Тунис също се надява да се отдели от широко използвания платежен протокол SWIFT, който може да изключи своите платежни канали за всяка страна по всяко време. С електронния динар, централната банка на Тунис си задържа контрола.

Прекалено много власт за Universa?

Докато Universa е технологичен партньор за дигиталната валута, Тунис може да й дава твърде много власт. Фирмата ще получи процент от всяка транзакция в системата. Компанията обаче твърди, че няма да има достъп до криптиращите ключове или разрешение за гледане на записи.

Според изпълнителния директор на Universa, Александър Бородич, таксата си заслужава, защото „Електронните банкноти не могат да бъдат фалшифицирани – всяка такава банкнота, подобно на хартиената версия, е защитена от криптография и подобно на физическата валута има свои дигитални водни знаци. А производството на такава банкнота е 100 пъти по-евтино от похабяването на мастило, хартия и електричество за печатарската машина.“

Тъй като все повече държави се интересуват от дигитални валути, войната за CBDC ще се засили. Малайзия, Филипините, Аржентина, Бразилия и Китай работят върху собствените си цифрови валути, а Сингапур, Тайланд и Канада сериозно обмислят развитието на техни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Блокчейнът на Stellar представи обезпечена с евро стабилна монета на Societe Generale

SG-FORGE на Societe Generale предприе важна стъпка, като пусна в обращение своята обезпечена с евро стабилна монета EUR CoinVertible (EURCV) в блокчейна на Stellar.

21.02.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple пуска нова стабилна монета, обвързана с националната валута на Бразилия

Ripple си партнира с бразилската Braza Group, за да въведе нова стабилна монетна – BBRL – в XRP Ledger.

21.02.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕЦБ модернизира плащанията с паричен сетълмент на централнaтa банка

Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.

21.02.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Pi Coin официално може да се закупи от България. Как да купя Pi Coin?

Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]

21.02.2025 8:42 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.