Начало » Централната банка на Бахамите ще експериментира с крипто

Централната банка на Бахамите ще експериментира с крипто

26.06.2018 22:03 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Централната банка на Бахамите ще експериментира с крипто

Бахамите се присъединиха към малкият списък на страните, които планират да експериментират с цифрови валути на централната банка (CBCD).

Вицепремиерът на страната, който също е министър на финансите К. Питър Търнкуест, обяви по време на наскоро проведената „Бахамската блокчейн и криптовалутна конференция“, че централната банка на Бахамите ще въведе пилотна дигитална валута.

След като Бахамите се състоят от над 700 острова и кейове, Tърнкуест заяви, че цифровата валута ще помогне в банковото обслужване на тези, които не ползват банки. Това се случва в следствие на това, че много търговски банки в архипелажната държава съкращават и напускат общности без жизненоважни банкови услуги.

Необходимост, а не прищявка

При цифровата валута на централната банка, необходимостта от пътуване на дълги разстояния за достъп до тези услуги би била намалена, което би направило живота по-удобен в страна, където транспортът е проблематичен и скъп, според Търнкуест. Заместник министър-председателят на Бахамите също посочи, че цифровата валута би подобрила лекотата на правене на бизнес в страната.

Дигитализирането на правителството и финансовите ни услуги допълва както лекотата ни на предприемане на бизнес инициативи, така и нашата дигитална рамка за Бахамите.

В Северна Америка, Бахамите се присъединяват към Канада за проучване на CBDC-та. Това следва публикуването на документ за обсъждане на персонала в края на миналата година от централната банка на Канада. Документът, създаден от Уолтър Енгърт и Бен Фънг, се фокусира върху въздействието на цифровата валута, издадена от Борда на директорите, върху финансовата стабилност, банковата система и паричната политика.

Намаляващо използване на парични средства е водещ мотиватор

Други държави, чиито централни банки се занимават с идеята за CBDC, включват Норвегия и Швеция. Миналия месец Norges, централната банка на Норвегия, издаде работен документ, който подробно обсъжда цифровата валута на централната банка. Според работния документ целта на цифровата валута би била да служи като законно платежно средство и да допълва парите в брой. Според Ойстън Олсън, управителят на Norges Bank, част от причината за разглеждане на CBDC е, че използването на пари в брой е намаляло.

Намаляващото използване на кеш също се цитира като мотивация за централната банка на Швеция, Riksbank, да издаде CBDC. Според управителят на Riksbank, Стефан Ингвес, CBDC, който ще бъде известен като e-krona, е на 36 до 48 месеца от реализирането си.

Проведени са и проучвания от страна на Bank of England с цел определяне на рисковете и ползите, които биха дошли от CBDC. Такава цифрова валута няма да има неблагоприятно въздействие върху общата ликвидност в икономиката или дори върху частния кредит.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Федералният резерв отменя изискванията за отчитане на крипто дейности

В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.

25.04.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC си партнира с Ел Салвадор за трансгранични крипто регулации

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.

25.04.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.