През последното столетие държавният дълг на САЩ постоянно расте, като по време на големи кризи като Втората световна война се наблюдава значително увеличение.
Въпреки това има три значими периода на ускорено нарастване на дълга: след изоставянето на „Бретън-Уудската система“, след „Закона за данъчното възстановяване на икономиката от 1981 г.“ и след Голямата рецесия и Ковид пандемията.
През 2023 г. въпросът за държавния дълг отново изплува на фона на последната криза с тавана му. През 2024 г. Bank of America изчисли, че САЩ натрупват дълг от $1 трилион на всеки 100 дни, което кара МВФ да критикува фискалната политика на страната.
С наближаването на президентските избори и с оглед на това, че и двамата водещи кандидати са заемали президентския пост, идва въпроса дали Доналд Тръмп или Джо Байдън са допринесли повече за държавния дълг по време на съответните си мандати.
Когато президентът Тръмп встъпи в длъжност през януари 2017 г., държавният дълг бе малко под $20 трилиона, според данни на FRED. До края на мандата му през януари 2021 г. той е нараснал до $27.7 трилиона.
Най-голямото увеличение на дълга се случи през 2020 г., предизвикано от пакети за стимулиране по време на пандемията, и през 2018 г., след прилагането на „Закона за намаляване на данъците и създаване на работни места“ на Тръмп. През първата година на пандемията държавният дълг нарасна с $4.5 трилиона, докато първата на намаляване на данъците добави близо $1.5 трилиона.
Като цяло дългът на администрацията на Тръмп е нараснал с близо $7 трилиона.
Администрацията на президента Байдън също драстично увеличи държавния дълг. При оставащите шест месеца до края на мандата му се вижда нарастване на държавния дълг до $34 трилиона до края на 2023 г., което се равнява на сумата, добавена по време на четиригодишния мандат на Тръмп.
Равнището на дълга към декември 2023 г. е с около $7 трилиона повече от БВП-то на страната. Прогнозите за края на 2024 г. сочат, че държавният дълг може да достигне между $37 и $38 трилиона.
Така, ако до края на 2024 г. не настъпят промени, президентът Байдън може да е добавил между $7 и $10 трилиона към националния дълг до края на първия си мандат.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.