Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.
Последният коментар на Тръмп дойде малко след като Европейската централна банка понижи лихвените проценти, с което допълни тезата си, че САЩ изостават.
Наричайки Пауъл „твърде закъснял“, президентът заяви, че е време за неговото отстраняване – иск, който допълнително подкопава дългогодишната норма за политическа ненамеса в делата на Фед. Сенаторът от Флорида Рик Скот повтори това мнение, като призова за ново ръководство в централната банка.
За разлика от него обаче Пауъл остава непоколебим. В речта си в Чикаго той потвърди, че независимостта на Федералния резерв е защитена от закона, и сигнализира, че няма намерение да напуска преди края на мандата си през 2026 г.
Пазарните очаквания отразяват разделението. Докато малцина предвиждат понижение на лихвите през май, шансовете нарастват до над 65% за юни. Крипто пазарите, особено Биткойн, остават силно зависими от сигналите за ликвидност на Фед – проучване от 2024 г. установи, че над 65% от действието на цената на водещия дигитален актив е свързано с паричните условия.
Същевременно устройствата за проследяване на инфлацията в реално време като „Truflation“ предполагат, че настоящият натиск върху разходите е по-нисък, отколкото се наблюдава в официалните данни, което потенциално може да оправдае по-хлабава политика по-рано от обикновено.
При сблъсъка на политиката и пазарните сили натискът върху Фед за вземане на мерки нараства.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.