Правителството на САЩ обмисля по-строг контрол върху износа на AI чипове на Nvidia за Китай, като според съобщенията президентът Доналд Тръмп обмисля нов кръг от ограничения в отговор на опасенията относно въздействието на R1 модела на DeepSeek.
Според Bloomberg източници посочват, че администрацията може да се опита да блокира продажбата на процесора H20 на Nvidia – понижена версия на чипа H100, създадена, за да отговаря на предишните търговски разпоредби на САЩ.
Ако бъдат приложени, тези мерки ще отбележат четвъртото голямо затягане на правилата за износ на полупроводници от 2022 г. насам. По-строгият контрол може да нанесе финансов удар на Nvidia, като ограничи приходите ѝ и потенциално отслаби позициите на САЩ в глобалната AI надпревара.
След като САЩ за първи път ограничиха продажбите на H100 чиповете на Nvidia в Китай през октомври 2022 г., китайските технологични компании се насочиха към разработване на изкуствен интелект, използвайки произведени в страната полупроводници и хибридни конфигурации на чипове. Тази промяна имаше за цел да диверсифицира източниците на доставки и да намали зависимостта от американските технологии.
Допълнителни ограничения последваха през 2023 г. при администрацията на президента Джо Байдън, като през октомври нов кръг от разпоредби затегна забраната за модифицирани AI процесори и полупроводников хардуер, които преди това се бяха промъкнали през предишните политики. Въпреки тези усилия, докладите сочат, че китайски компании, свързани с държавата, са намерили начини да се сдобият с ограничена изчислителна мощ за изкуствен интелект, като използват услуги за облачни изчисления като Amazon Web Services. Чрез използване на посредници и фиктивни дружества тези структури са успели да заобиколят преките ограничения, като същевременно са получили достъп до високопроизводителни изчислителни технологии.
Противниците на тези ограничения на износа твърдят, че макар и да служат на интересите на националната сигурност, те също така рискуват да потиснат иновациите в САЩ и да навредят на местните производители на чипове, без да прекъсват достъпа на чуждестранните конкуренти до технологии за изкуствен интелект.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.