Начало » Трансгранични CBDC: По-евтини и по-сигурни глобални плащания?

Трансгранични CBDC: По-евтини и по-сигурни глобални плащания?

08.03.2023 10:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Трансгранични CBDC: По-евтини и по-сигурни глобални плащания?

В понеделник Банката за международни разплащания (БМР) публикува доклад, в който се посочва, че трансгранична система, свързваща дигиталните валути на централните банки, може да доведе до по-безопасни и по-достъпни глобални плащания.

Иновационният център на БМР, базиран в Базел и работещ съвместно с централните банки на Израел, Норвегия и Швеция, наскоро завърши Проект Icebreaker. Този проект има за цел да идентифицира решения за трансгранични транзакции, базирани на DLT.

Според Сесилия Скинсли, която ръководи Центъра за иновации на БМР, този проект дава възможност на централните банки да разработят самостоятелно своите дигитални валути, насочени към потребителите, преди да предложат модел за използване на същите DLT в сферта на международните плащания.

Тъй като държавите по света се конкурират за разработването на свои собствени CBDC, това предложение има за цел да насърчи оперативната съвместимост между националните инфраструктури, да намали рисковете при сетълмента и контрагента, както и да намали времето и разходите за транзакциите.

Icebreaker предлага модел, който свързва националните системи за CBDC на дребно. Хъбът Icebreaker, който се състои от доставчици на валутни услуги от двете страни, избира най-икономичния път за конвертиране за платеца при трансгранична транзакция.

Според доклада „доставчиците на валутни услуги ще държат и управляват ликвидността на [CBDC на дребно] в своите оперативни валути“ и „следователно хъбът Icebreaker поддържа база данни в реално време за подадените валутни курсове и при поискване връща на платеца най-добрия наличен курс заедно с идентичността на доставчика на валутни услуги“.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Анализатор споделя предупреждение за алткойна


БМР подкрепя разработването на дигитални валути на централните банки. „CBDC възпроизвеждат съществуващите форми на пари по технологично по-добър начин“, според генералния мениджър Агустин Карстенс.

През тази година политиците се фокусират върху развитието на CBDC – страни като Австралия и Обединеното кралство вече са постигнали значителни успехи. Миналата седмица администрацията на Байдън обяви, че ще започне да провежда редовни срещи за обсъждане на потенциален дигитален долар, който да допълни проучванията на Федералния резерв.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Южна Корея получава нова опция за крипто разплащания

Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.

10.05.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Бутан въвежда крипто плащания за туристи с помощта на Binance

Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.

09.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether с ново начинание в сферата на изкуствения интелект

Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.

06.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕЦБ стартира тестове на дигиталното евро в реални условия с участието на 70 компании

Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.

06.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.