В тази статия ще разгледаме кои държави смятат, че използването и търговията на криптовалути се определя като незаконно действие.
Виетнамското правителство и неговата държавна банка не считат биткойн и другите криптовалути за законни начини на плащане, въпреки че не са регулирани като инвестиции.
От 7 април 2018 г. Държавната банка на Пакистан (SBP) обяви, че биткойн и другите видове цифрови валути са незаконни в Пакистан.
Банката е публикувала официалното известие на своя уебсайт и също прави новините достъпни на официалния си акаунт в Twitter.
На 7 декември 2017 г. Банката на Индонезия издаде забрана за използването на криптовалути, включително биткойн, като методи за плащане. Законаа влиза в сила на 1 януари 2018 г.
На 19 юни 2018 г., Националната банка на Камбоджа (NBC), Комисията по ценните книжа и борсите в Камбоджа и Генералния комисариат на националната полиция заявиха, че „разпространението, пропаганда, покупката, продажбата, търговията и уреждането на криптовалути, без получаване на лиценз от компетентните органи, са незаконни дейности и се наказва в съответствие с приложимото законодателство.
Регулаторите са издали публични предупреждения, в които заявяват, че биткойн няма правна защита, тъй като валутата не е издадена от нито един паричен орган и следователно няма право на искове или гаранции за преобразуване“.
Финансовите институции също бяха предупредени от регулаторите, че необходимите регулаторни действия могат да бъдат приложени, ако бъдат хванати да използват биткойн.
Алжир не позволява взаимодействие с криптовалути по никакъв начин. Страната е предвидила в чл. 117. следното:
Забранява се закупуването, продажбата, използването и притежаването на така наречената виртуална валута. Виртуалната валута е тази, използвана от интернет потребителите чрез интернет. Тя се характеризира с липсата на физическа подкрепа като монети, банкноти, плащания с чек или кредитна карта. Всяко нарушение на тази разпоредба е наказуемо в съответствие с действащите закони и разпоредби.
Централната банка на Ислямска република Иран излезе с изявление през април 2018 г., в което се посочва, че банките и финансовите институции в страната нямат право да се занимават с криптовалути, като посочват рисковете от прането на пари и финансирането на тероризма.
Еквадорското правителство забрани криптовалутите и Биткойн, след като проведе национално събрание, в което за предложението беше гласувано с мнозинство.
„Електронните пари са предназначени да оперират и подкрепят паричната схема на доларизацията“, каза Диего Мартинес (икономист и делегат на президента на Републиката) на Съвета за регулиране и парична и финансова политика.
През 2014 г. Superintendencia Financiera предупреди финансовите институции, че нямат право да „защитават, инвестират, посредничат или управляват операции с виртуални пари“. Колумбия не позволява използването на биткойн или инвестирането в него.
Централната банка на Боливия издава забрана върху употребата на биткойн и други криптовалути през 2014г.
На 20 ноември 2017 г. бюрото за обмен на валута декларира в публично изявление следното: „Office des Changes желае да информира обществеността, че сделките чрез виртуални валути представляват нарушение на правилата за обмен, подлежащи на санкции и глоби, предвидени от действащите закони“.
На следващия ден, паричните органи издадоха съвместно изявление на Министерството на икономиката и финансите, Bank Al-Maghrib и Мароканският орган за капиталовите пазари (AMMC), което предупреди, че биткойн често се използва „за незаконни или престъпни цели, включително пране на пари и финансиране на тероризма „.
Управителят на Bank Al-Maghrib, Абделлатиф Джуари заяви на 19 декември 2017 г. на пресконференция, проведена в Рабат по време на последната тримесечна среща на борда на банката, че Биткойн не е валута, а „финансов актив“.
Русия има доста неясни регулации в отношение на криптовалутите, като биткойн не е регулиран, въпреки че използването му за плащане на стоки и услуги е забранено.
На китайските банки и други финансови институции им е забранено да сключват сделки или да боравят с биткойн или други криптовалути.
На 1 април 2014 г. PBOC разпореди закриването на всички биткойн сметки за търговия в търговски банки и платежни компании.
През септември 2017 г. официално бяха забранени крипто борсите и платформите за търговия, като 173 платформи са затворени до юли 2018 г.
Китайската народна банка съобщи в началото на 2018 г., че държавната администрация на чуждестранна валута, водена от Пан Гонгшенг, ще се справи с добива на биткойн. Много операции свързани с копаене на крипто в страната са преустановили дейността си до януари 2018 г.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.