Една от четирите големи австралийски банки заяви, че е осъществила първата си вътрешнобанкова международна транзакция, използвайки собствената си стабилна монета, изградена на Етериум (ETH).
Транзакцията включва внедряването на смарт договори за стабилна монета за седем основни световни валути, демонстрирайки потенциал за съкращаване на времето за извършване на международни транзакции от дни до минути.
Също така трансфера е част от пилотния проект на Националната австралийска банка (NAB) за стабилна монета, подкрепена от австралийския долар. В споделената от институцията информация не бяха предоставени идентификационни номера на трансферите.
NAB възнамерява да емитира своя стабилна монета с обозначение „AUDN“, която ще бъде управлявана като пасив в счетоводните ѝ книги. Освен това банката планира да даде възможност за транзакции с австралийски, новозеландски, сингапурски и щатски долари, както и за евро, йена и британски паунд.
Също така институцията твърди, че стабилната монета е издадена като ERC-20 токен.
Съобщението на NAB за AUDN идва около девет месеца след като през март конкурентната Австралийска и Новозеландска банкова група (ANZ) пусна 30 милиона токена от собствената си стабилна монета A$DC, който се използва за международни парични преводи и търговия с въглеродни емисии.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще претърпи изключителен подем – Тим Дрейпър
Банката смята, че транзакцията със стабилни монети е важен етап за нея. Тя очаква да подпомага „избрани корпоративни и институционални клиенти“ в транзакциите с дигитални активи до края на годината.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.