Опитен съветник по благосъстоянието наскоро направи паралел между сегашния подем на големите технологии и дотком балона, като прогнозира потенциален спад на фондовия пазар и предстояща рецесия през следващата половин година.
Тед Оукли, управляващ партньор и основател на Oxbow Advisors, изрази опасения по време на неотдавнашен епизод на подкаста „Thoughtful Money„. Той изрази опасения относно прекомерната концентрация на инвестициите в няколко конкретни акции, като предположи, че това може да предизвика значителни пазарни последици през следващите тримесечия.
Оукли, който може да се похвали с 40-годишен опит в сферата на консултирането на благосъстоянието, подчерта, че по-голямата част от печалбите на S&P 500 през тази година се дължи на избрана група акции, по-специално Tesla и Nvidia. Той направи сравнение между настоящия хайп около изкуствения интелект, който движи тези акции, и страстта около интернет в края на 90-те и началото на 2000-те години.
Ветеранът предупреди, че водещите акции в един пазарен цикъл запазват доминиращата си позиция и в следващите цикли. Той също така подчерта влиянието на повишаващите се лихвени проценти, които увеличават доходността на по-сигурните активи, което намалява привлекателността на акциите. Освен това той посочи, че Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет е натрупала значителен паричен резерв и е намалила дяловете си в акции през последното тримесечие като признак за прегряване на пазара.
Според Оукли рязкото покачване на цените на активите, включително на акциите и недвижимите имоти, е резултат от големите държавни разходи след пандемията. Той изтъкна забавеното въздействие на тези разходи и надвисналата заплаха от инфлация, която е повишила разходите за стоки от първа необходимост като храна, гориво и жилища. Този скок на разходите за живот доведе до увеличаване на дълговите задължения на много американци, което е сигнал за потенциални проблеми за търсенето от страна на домакинствата и за икономиката като цяло.
Оукли изрази несъгласие с широко разпространеното мнение за стабилна потребителска база, посочвайки няколко показателя, които сочат спад в силата на потребителите.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.