Ако се занимавате с DeFi, вероятно сте се сблъсквали с термина обща заключена стойност (TVL).
Този показател измерва общата стойност, осигурена в рамките на смарт договори на даден блокчейн, и често служи като критерий за прием в DeFi екосистемата. Към настоящия момент пет блокчейна доминират в това пространство: Етериум, Tron, Solana, Binance Smart Chain (BSC) и Arbitrum. Изненадващо, Биткойн – лидера в света на криптовалутите – не е сред водещите играчи в тази категория.
Етериум продължава да властва в DeFi, като може да се похвали с TVL от $121.26 милиарда в 1354 протокола, с пазарна капитализация от $391.73 милиарда. Въпреки седмичен спад от 17%, месечният му ръст от 1% затвърждава позицията му на гръбнак на DeFi екосистемата. Той остава ненадминат по отношение на приемането и активността, като никой от претендентите не е близо до това да го детронира.
Tron, с TVL от $8.34 милиарда и само 68 протокола, си осигурява второто място. Фокусът му върху операциите със стабилни монети го превърна в силен играч въпреки по-малката му екосистема. Следва Solana с обща заключена стойност от $6.2 милиарда и 213 протокола, ценена заради скоростта и ниските разходи за транзакции. Въпреки това Solana се сблъска с труден месец, като TVL ѝ спадна с 16.52%, което сигнализира за потенциални препятствия пред нея.
Binance Smart Chain, с TVL от $6.05 милиарда и 862 протокола, използва своята мащабируемост и съвместимост с Етериум, за да привлече разработчици. Въпреки че през последната седмица TVL спадна с 9.20%, месечното увеличение от 0.82% предполага постепенно възстановяване. Arbitrum, с TVL от $3.41 милиарда и 773 протокола, функционира като решение от втори слой на Етериум. То повишава скоростта и икономическата ефективност на ЕТН, което го прави ценно допълнение към DeFi пейзажа въпреки месечния спад от 5.42%.
Интересно е, че Биткойн, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, се нарежда едва на 13-то място в TVL с $429.52 милиона в обща заключена стойност. Въпреки доминиращата си роля на по-широкия крипто пазар, ролята на Биткойн в DeFi остава ограничена. Въпреки това неговата TVL нарасна с 52.82% през този месец, което подсказва за потенциална промяна в участието му в децентрализираните финанси.
Етериум запазва позицията си на DeFi цар, притежавайки 64.90% пазарен дял. Докато другите блокчейни намират своите ниши, развиващото се присъствие на Биткойн може да промени облика на DeFi пространството. Тъй като секторът се разширява, проследяването на тези блокчейни може да даде представа за бъдещето на децентрализираните финанси.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк прокарва смела визия: Финансов свят, в който всички активи – акции, облигации, недвижими имоти – се дигитализират и обменят чрез блокчейн.
По време на Блокчейн седмицата в Париж създателят на Cardano Чарлз Хоскинсън представи своята визия за следващия важен етап от блокчейн еволюцията.