Изследване на топ десет крипто сделки за 2017 г. въз основа на възвръщаемостта на инвестициите (ROI) показват, че средно всеки от тях е върнал над 136,000%.
От всички крипто проекти, които са събрали минимум 1 милион долара през 2017 г., IOTA (MIOTA) спечели 614,934% за инвеститорите, запечатвайки първото място в класацията на изследователите.
IOTA е крипто платформа базирана на интернет на нещата (IoT), която използва така наречената система Tangle. Протоколът е различен от блокчейн, тъй като не използва „блокове“ или копаене на крипто, а по-скоро е изграден върху насочена ациклична графика (DAG) – топологично подредена система, в която различни видове транзакции протичат едновременно на различни вериги в мрежата. Проектът „се очаква да достигне 75 милиарда свързани устройства до 2025 г.“
На второ място е Nxt, децентрализирана екосистема, задвижвана от блокчейн, която се фокусира върху crowdfunding, управление, облачни услуги и обмен на цифрови активи. Инвеститорите в токена на проекта NXT, са имали доходност от над 500,000%.
Платформата с отворен код, наречена Етериум (ETH), чиито е съосновател на Виталик Бутерн, който е определила амбицията на проекта като „световен компютър“, се нарежда на трето място, след като донесе 141,000% доходност на своите инвеститори.
Andrea-Franco Stöhr, съосновател и главен изпълнителен директор на Crypto Finance Conference (CFC), заяви за резултатите от изследването:
Никой от проектите в топ десет не е имал ROI, който е бил по-малко от 6,000% – печалби, които са невъзможни за инвеститорите на много други пазари. Тези числа демонстрират силната страна и безбройните реални приложения на криптовалутите. Също така, крайният успех на инфраструктурните проекти предполага, че инвеститорите трябва да търсят основополагащи компании, които да предефинират интернет в следващите 10 до 15 години.
По-рано тази седмица съоснователят на Reddit Alexis Ohanian, чиято VC фирма, Initialized Capital, била един от първите инвеститори на Coinbase, даде своя собствена перспектива за крипто инвестиции.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.