Предложение на сенатската комисия в Тексас може да направи добива на Биткойн в щата доста по-малко привлекателен.
На 4 април законодателите единодушно одобриха законопроект 1751 на Сената.
Законопроектът, подкрепен от републиканските сенатори Лоис Колхорст, Дона Кембъл и Робърт Никълс има за цел да премахне данъчните облекчения и да задължи миньорите, използващи повече от 10 MW, да се регистрират като оператори на гъвкаво натоварване при ERCOT (оператора на мрежата на щата).
Благодарение на дерегулираната си мрежа, ниските цени на електроенергията и възможностите за използване на възобновяеми енергийни източници, Тексас понастоящем е основен център за добив на Биткойн. Съобщава се, че миньорите в цялата страна използват 75% повече енергия, отколкото през миналата година.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум ги очаква спад, твърди анализатор – от какво да се пазим?
Въпреки това, през последните години мрежата на щата преживя фатални прекъсвания по време на екстремни метеорологични условия, поради което въпросът за постоянните енергоснабдявания е спорен.
Предложеният законопроект ще ограничи участието на миньорите в програмите за удовлетворяване на търсенето до 10% от общата програма. Сега законопроектът ще бъде гласуван в Сената на Тексас, след което ще бъде преместен в Камарата на представителите.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.