Terraform Labs, подкрепяна от Ledger и обвинявана за увреждането на крипто пазара през 2022 г., се съгласи колективно да плати глоба в размер на $4.47 милиарда.
Целта на това споразумение е да разрешат съдебния спор със SEC и да изчистят възражението срещу тях. Делото произтича от изтеглянето на инвеститорски средства за $40 милиарда, разтърсвайки целия крипто пазар.
В подаденото заявление за споразумение се посочи, че До Куон е задължен да сключи сделка за не по-малко от $204.32 милиона със SEC относно несъстоятелността на Terraform. Също така трябват да бъдат внесени $4.7 милиона в ескроу сметка и за тях да се изчака окончателното решение в рамките на 30 дни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси обвини Terraform Labs и До Куон, че незаконно са придобили пари от хиляди инвеститори. Проектът бе осъден в организиране на измама, довела до загуба от поне $40 милиарда и заблуда на инвеститорите относно стабилността на TerraUSD.
Мащабното споразумение, както и успешните усилия на SEC да води съдебни дела срещу Terraform Labs и До Куон, са индикация, че крипто индустрията трябва да преодолее регулаторните предизвикателства и правните рискове.
Това дело ще бъде образец за предупрежденикъм други крипто фирми относно необходимостта от спазване на законите за ценните книжа и потенциалните последици от измамни дейности. Приключването на делото има за цел да осигури част от парите, които липсват на инвеститорите, и да докаже ангажимента на SEC да направи пазара честен.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.