Американската комисия по ценни книжа и борси поиска приложението за криптирани съобщения Telegram да предаде банкови записи, които показват как са похарчили 1,7 милиарда долара, събрани от ICO за предстоящата им блокчейн мрежа - Telegram Open Network (TON).
Но от компанията управляваща приложението с над 300 милиона потребители отказаха да съдействат, според SEC.
Както съобщава Law360, SEC иска записите преди разпита под клетва на изпълнителния директор Павел Дуров, който трябва да се състои следващия вторник.
В завление до Окръжния съд на САЩ за южния окръг на Ню Йорк в четвъртък, SEC заяви, че банковите записи са „от значение за усилията, които Telegram са положили, за да гарантират жизнеспособността и рентабилността на продадените от тях Gram монети [собствената криптовалута на TON], което е от значение при определянето на това дали Gram са ценни книжа“.
Но Telegram не искат да се съобразят с желанията на Комисията. SEC заяви, че Telegram са предали само „незавършена продукция“ от банковите записи, като показва „само кредити, а не дебити, показващи как компанията е изразходвала парите на инвеститорите“.
Адвокатът на Telegram заяви пред SEC, че „ще бъде изпратена само информация, подбрана от тях, относно плащания от Telegram към трети страни, свързани с проекта TON“.
„Отказът на Telegram да предостави тази информация на SEC – и предположението, че може да нямат достъп до собствените си банкови записи, защото са сменили банките, е неоснователен и силно тревожен“, пишат от SEC.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Докато Coinbase отброява дните до включването си в S&P 500 на 19 май, главният изпълнителен директор на компанията Брайън Армстронг вече гледа отвъд този важен момент.
С цел да се фокусира по-силно върху дигиталните активи, базираната в Невада GD Culture Group се готви да стартира мащабна стратегия за управление на криптовалути, подкрепена от значителна сделка за продажба на акции на стойност до $300 милиона.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.