Робърт Кийосаки, автор на бестселъра за лични финанси "Богат татко, беден татко", наскоро изрази опасенията си относно намаляващата икономическа мощ на Съединените щати в подкаст епизод на радиопредаването "The Rich Dad Radio Show".
Според Кийосаки САЩ са били основният „побойник“ на световната финансова „площадка“, но сега други държави започват да дават отпор.
Като доказателство за тази промяна той посочи неотдавнашните икономически споразумения между Франция и Китай, които включват сектори като транспорт, енергетика, култура, селско стопанство и наука.
Решението на Франция да си сътрудничи с Китай и да търгува в китайска валута вместо в щатски долар е особено важно, според Кийосаки.
Той твърди, че намаляването на икономическата мощ на САЩ може да има сериозни последици, като хиперинфлация, диктатура и масови убийства, тъй като американският долар вече не е световна резервна валута.
Авторът смята, че семената за това са посяти отдавна, като се започне с подписването от САЩ на споразумението от Бретън Уудс през 1944 г., в което светът се съгласява да търгува в щатски долари. Кийосаки твърди, че това споразумение сега се разпада, тъй като САЩ е трябвало да напечатат квадрилиони долари, за да снабдят всички централни банки по света, поради дилемата на Трифин.
Кийосаки вярва, че страните от БРИКС ще се обединят срещу САЩ и ще поискат да си върнат доларите, което ще предизвика хиперинфлация и може да доведе до появата на диктатори, които ще извършват масови убийства.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ужасяващи глобални последици от банковата криза в САЩ – Рей Далио
Той отдавна препоръчва да се инвестира в алтернативни активи като злато, сребро и Биткойн, за да се предпазим от инфлацията и да съхраним богатството си. Кийосаки вижда в тези активи начин да се заобиколят потенциалните последици от обезценяването на щатския долар.
Неговите аргументи подчертават необходимостта отделните лица и политиците да обмислят алтернативни инвестиционни стратегии и политики в светлината на променящата се глобална икономическа динамика.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.