Тим Бърнърс-Лий, изобретателят на световната мрежа, изрази опасенията си относно криптовалутите, въпреки че секторът навлиза в масова употреба.
Според Бърнърс-Лий секторът на криптовалутите е изпълнен със спекулации – фактор, който го прави опасен, подобно на хазартните дейности, заяви той в интервю за CNBC на 19 февруари.
„Това е само спекулативно. Очевидно е, че това е наистина опасно. […] Инвестирането в определени неща, които са чисто спекулативни, не е това, в което искам да прекарвам времето си„, каза той.
Според него възходът на криптовалутите може да се оприличи на дотком балона, при който повечето компании получиха високи оценки, но по-късно се сринаха.
Въпреки това компютърният учен отбеляза, че дигиталните валути могат да бъдат полезни за парични преводи, ако при получаването им те веднага се конвертират обратно във фиатна валута.
В момент, когато различни участници в индустрията признават потенциала на блокчейн технологията, Бърнърс-Лий предположи, че системата не е достатъчно бърза или сигурна. В същото време той отбеляза, че бъдещето на интернет не е силно рекламираният в момента Web3, а Web 3.0.
Неговото мнение идва в момент, когато властите на Съединените щати увеличиха регулаторната репресия върху различни крипто продукти и бизнеси в пространството.
Наскоро SEC се насочи към бизнес субекти и компании, предлагащи стейкинг, за които се твърди, че са продавали криптовалути като ценни книжа, без да се регистрират в агенцията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Банката на Фед в Сан Франциско търси CBDC експерти
Всъщност британският компютърен учен се присъединява към нарастващата група лица, които поставят под въпрос жизнеспособността на криптопространството с опасения относно техния спекулативен характер.
Например Чарли Мънгър, заместник-председател на Berkshire Hathaway, упрекна американските власти, че са разрешили криптоиндустрията, като отбеляза, че дигиталните валути като Биткойн (BTC) са „безполезни“.
В същото време поддръжниците на криптопроектите продължават да се застъпват за легализирането на сектора, позовавайки се на предимства като възможността да се използва като инвестиционен инструмент.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.