Екип от изследователи в Китай се хвали с ново постижение в квантовите изчисления, заявявайки, че новият им компютър е далеч по-мощен от който и да е било преди него - включително най-добрите усилия на мегакорпорацията Google.
В препринт, качен на arXiv, изследователите твърдят, че техният квантов компютър е успял да реши задача, използвайки 56 от своите 66 кюбита, квантовият еквивалент на битове в конвенционален компютър.
Като представяне това е стъпка нагоре от процесора Sycamore на Google, който има само 53 кюбита. През 2019 г. Google заяви, че компютърът е първият, който е постигнал квантово надмощие, прагът, над който квантовите компютри са в състояние да решават проблеми, които класическите компютри не могат.
От Google твърдят, че компютърът им е разрешил задача за по-малко от 3,5 минути, нещо, което би отнело на най-мощния конвенционален суперкомпютър 10,000 години.
Китайските изследователи обаче твърдят, че няма да отнеме толкова време.
„Смятаме, че задачата за вземане на проби, завършена от Zuchongzhi за около 1,2 часа [или 70 минути], ще отнеме на най-мощния суперкомпютър поне осем години“, пише екипът в своя доклад.
„Изчислителните разходи за класическата симулация на тази задача се оценяват с 2-3 идеи по-високо от предишната работа върху 53-кюбитовия процесор Sycamore.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cardano споделят целите си за следващите 5 години
Задачата, която компютърът решавал, била около 100 пъти по-трудна за решаване от тази, разрешена от Google Sycamore, според изследователите.
Това е намек за това, на което квантовите компютри скоро могат да бъдат способни, но успехът им трябва да бъде взет предвид с известна доза внимание. В конкретният случай тази последна статия все още не е рецензирана.
Освен това, както беше случаят с почти всички квантови компютри досега, случаите на употреба са все още изключително специализирани, което означава, че скоро няма да заменят своите двоични предшественици.
Системата Zuchongzhi на екипа е двуизмерен програмируем компютър, който може да манипулира до 66 кюбита. С други думи, той може да кодира квантова информация, квантовото състояние на един електрон, в 66 квантови бита.
Миналата година екип, съставен от много от същите членове, демонстрира квантов компютър със 76 фотонни кюбита – кюбити, които съхраняват информация за състоянието на фотоните. Този компютър обаче не беше програмируем като Zuchongzhi, както изтъква списание Cosmos. С други думи, беше трудно да се завърши изчислението на целта.
Компютърът извади изходното разпределение на случайни квантови вериги, както твръдят от Cosmos, изключително сложен проблем, който се оказа нерешим за класическите суперкомпютри. С други думи, това е отличен еталон за текущия набор от квантови компютри.
Докато ползата на такива изчисления все още не е наистина приведена за употреба в реалния свят, учените са впечатлени от резултатите.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.