Федерален съдия от САЩ постанови, че Роман Сторм, съосновател на Tornado Cash, ще бъде изправен пред съда, тъй като молбите му за отхвърляне на обвиненията и изискване на разкрития бяха отклонени.
Съдия Катрин Полк Файла заяви, че аргументът на Сторм, че е бил преследван само за писане на код, е твърде опростен.
През август 2023 г. Сторм и неговият съосновател Роман Семенов са обвинени в заговор за извършване на пране на пари, нарушаване на санкции и управление на нелицензиран бизнес за парични преводи. Според обвинителния акт те умишлено са подпомагали престъпници в укриването на незаконни средства под прикритието, че предлагат услуга за защита на личните данни.
В молбата си от март 2024 г. Сторм твърди, че Tornado Cash не е финансова институция, тъй като не извършва финансови транзакции и не събира такси. Прокурорите обаче не се съгласиха с това и определиха Tornado Cash като предприятие за парични трансфери.
Съдия Файла стигна до заключението, че обвиненията срещу Сторм са достатъчни, подчертавайки, че Tornado Cash не е била чисто алтруистична операция, позовавайки се на доказателства, че основателите са набрали $900,000 от рисков капитал с очаквания за споделяне на печалбата.
Искането на Сторм да бъде задължен да предостави правителствените съобщения относно Tornado Cash също бе отхвърлено, като Файла отбеляза, че защитата не е успяла да докаже необходимостта от такава информация.
Делото срещу Сторм и Семенов ще продължи с разкриване на фактите, а съдебният процес е насрочен за 2 декември 2024 г.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.