Съоснователят на Apple, Стив Возняк, съди платформата за видео споделяне YouTube, която е собственост на Google, за това, че позволява на измамниците да използват неговото име и изображение в измами за раздаване на биткойни, подобни на тези, които бяха популяризирани след хака на Twitter.
Според дело, заведено във вторник в държавния съд в окръг Сан Матео, Калифорния, измамници използват изображения и видеоклипове на Возняк, за да подмамят потребителите на YouTube да им изпращат криптовалути, като се преструват, че съоснователят на Apple хоства раздаване на живо, където той ще удвои количеството получена криптовалута.
Измамниците, популяризиращи тези раздавания, също използват имената и изображенията на други известни личности във видеоклипове в YouTube, за да популяризират фалшиви раздавания. Както бе съобщено по-рано тази година, в някои случаи хакерите дори използват акаунти на популярните ютубъри, за да стартират тези измами.
YouTube, твърди съдебният процес на Возняк, „не отговарят“ на многократните му искания за сваляне на измамните видеоклипове и промоции. За разлика от тях Twitter реагираха в „същия ден“, когато профилите на Барак Обама, Джо Байдън, Джеф Безос, Илон Мъск и други, които бяха компроментирани, за да популяризират фалшиви раздавания на Биткойн.
„YouTube безскрупулно хоства, популяризира и директно печели от подобни измами.“
Возняк съди както YouTube, така и компанията-майка Alphabet заедно със 17 други предполагаеми жертви на измамата. Съдебният процес моли съда да разпореди както YouTube, така и Alphabet незабавно да премахнат видеоклиповете и да предупредят потребителите за тези измами с криптовалути. Съдебният процес търси и компенсационни, и наказателни вреди.
Ripple и нейният изпълнителен директор Брад Гарлингхаус също предявиха иск срещу YouTube в съд в Сан Франциско по-рано тази година заради тези крипто измами, твърдейки, че неуспехът на YouTube да попречи на измамите за раздаване на XRP е причинил „непоправима вреда на техния обществен имидж, марка и репутация.“
YouTube се защити, като твърди, че е предпазен от отговорност съгласно федерален закон за комуникациите. Законът от 1996 г. гласи, че интернет доставчиците не могат да носят отговорност за съдържание, публикувано в техните платформи от потребителите.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.