Съучастникът на Ружа Игнатова - Кристофър Хамилтън - е изправен пред екстрадиция в САЩ след като съдия отхвърли иска му за отлагане.
Това се случва след като във вторник британски съдия отхвърли искането му за отлагане на процеса.
Окръжният съдия Никълъс Римър отхвърли искането за отлагане на екстрадицията, съобщи Law360. Хамилтън е обвинен в изпирането на $105 милиона във връзка с Понци схемата OneCoin.
OneCoin, ръководена от международно известната бегълка Ружа Игнатова, продаваше образователни пакети за търговия с криптовалути на своите членове, които след това получаваха комисиони за продажба на пакети на още нови членове. В пиковия си момент компанията твърдеше, че има до 3 милиона членове от цял свят.
Според Европол OneCoin „е склонявала инвеститори от цял свят да инвестират в тази всъщност безполезна валута„.
Смята се, че Понци схемата е донесла печалба от около $4 милиарда. Игнатова е в списъка на най-издирваните лица от ФБР. Широко разпространено е мнението, че това е най-голямата измама в историята на криптовалутите досега.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Федералният резерв и SEC вредят на Биткойн – Б. Брукс
Съобвиняемият на Хамилтън – Робърт Макдоналд – избягва екстрадиция по съображения, свързани с правата на човека. Според Law360 той се грижи за съпругата си, която страда от прогресивна множествена склероза, и според писменото изявление на съдията раздялата със съпругата му би била „изключително тежка с оглед на лошото ѝ здравословно състояние„. Това се основава на член 8 от Европейската конвенция за правата на човека, който включва правото на зачитане на личния и семейния живот.
Сега делото ще бъде разгледано от държавния секретар Прити Пател, като в този момент Хамилтън има право да обжалва решението.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.