Миналата седмица на Ripple, една от най-големите финтех фирми в света, им бе връчен с иск от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC), в който се твърди, че блокчейн компанията е предлагала XRP токени под формата на нерегистрирани ценни книжа.
SEC поддържа тезата, че XRP е ценна книга и обвини Ripple, че е реализирала печалба от $1,3 милиарда от продажбите на XRP.
Регулаторите твърдят, че XRP винаги е бил ценна книга и следователно е трябвало да бъде регистриран в SEC, преди да се предлага в Съединените щати. Ripple обаче не го е направил, като се аргументират с това, че XRP никога не е бил ценна книга и че САЩ са единственият член на Г-20, който го разглежда като такъв, а не криптовалутен актив.
След съдебния иск на SEC за XRP, много борси за криптовалути изтеглиха XRP от своите списъци с поддържани активи, спряха сделките или обявиха, че XRP двойките за търговия няма да бъдат достъпни до януари 2021 г.
Основните борси, които се отказаха от XRP, включват Bittrex, OKcoin, Bitstamp, Beaxy, Coinbase и др. Coinbase е една от последните, които обявиха, че XRP двойки за търговия няма да бъдат достъпни през януари 2021 г., въпреки че XRP все още може да се държи в портфейлите на Coinbase.
Решението на американската борса да делистира XRP е значително, тъй като на своята платформа държи над 2,5 милиарда XRP.
Въпреки че отдалечаването на Coinbase от операции с XRP бе бързо, може да не е било достатъчно бързо. Недоволен клиент наскоро изрази недоволството си по смел начин и заведе дело срещу Coinbase. Клиентът на Coinbase обвини водещата борса в продажба на XRP токени като нерегистрирани ценни книжа и в получаване на комисионна от тези продажби.
Искът за колективна жалба е заведен в Северния окръжен съд на Калифорния от Томас С. Сандовал, жител на Сейнт Луис. По делото ищецът смята, че Coinbase е напълно наясно, че XRP не е комодики (като Биткойн и Етериум) и не е правилно регистриран съгласно федералните закони за ценни книжа. Сандовал обвинява Coinbase, че продължава продажбите на XRP токени, въпреки това знание. Жалбата гласи,
„Coinbase знаеше, че XRP не е комодити, а по-скоро ценна книга съгласно федералните закони за ценни книжа. Въпреки знанието, че XRP е ценна книга, Coinbase продължи да предлага XRP на обществеността и да начислява комисионна за продажби.„
Оплакването на Сандовал може би просто добавя масло в огъня за Coinbase, тъй като тази седмица беше публикуван доклад, в който се обвинява водещата борса в неравноправно третиране спрямо служителите ѝ, по-специално към женския и чернокожия персонал.
Докладът беше публикуван от New York Times. То посочва, че на тъмнокожите служители на Coinbase им е било заплащано със 7% по-малко от всички други работници на подобни работни места. Що се отнася до жените служители на борсата, те получават 8% по-малко от другите мъже в подобно класиране на работните места.
Това не е първият път, когато Coinbase има проблеми с управлението. По време на изборите в САЩ тази година 5% от служителите на Coinbase бяха подали оставки, след като главният изпълнителен директор Брайън Армстронг наложи „аполитична“ политика в работната среда.
В допълнение към това, Coinbase също бяха обект на критики след неочаквано изключване на платформата по време на бичи пазари на криптовалутите. Потребителите подозират неправомерна игра, както и преди, Coinbase е имал прекъсвания и технически затруднения, които са съвпаднали с възходящите движения на Биткойн. Само тази година водещата борса е затваряла поне девет пъти, показвайки на своите клиенти, че „е имала проблеми с връзката“.
Съдебният процес, насочен към Coinbase, съчетан с неговия все по-неприятен социален имидж, не би могъл да дойде в по-лошо време за борсата. По-рано този месец Coinbase подаде заявление за първично публично предлагане (IPO) пред Американската комисия по ценни книжа и борси. Понастоящем искането очаква одобрение от американските финансови регулатори.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.