Планът на правителството на САЩ за създаване на стратегически крипто резерв предизвика оживен дебат в крипто общността, като в разговора се включиха дори известни критици като Питър Шиф.
Шиф, който е откровен защитник на златото, бързо се включи в социалните медии, за да осмее идеята за национален резерв на Биткойн. Той обяви с чувство за хумор, че също създава свой собствен резерв, но с обрат – покани хората да допринесат за него, като дори предостави адреса на портфейла си.
В следващ пост Шиф продължи с подигравките, като разкри, че неговият „Стратегически ВТС резерв“ все още е празен. Той добави, че изгражда и „Запас от дигитални активи“ и че някои хора вече са му изпратили Solana, за която с чувство за хумор твърди, че е по-бърза от Биткойн.
Саркастичните му забележки оставиха много от последователите му озадачени, като някои дори се питаха дали акаунтът му не е бил компрометиран. Шиф обаче внесе разяснения, заявявайки, че чувството му за хумор може да не е било разбрано от всички.
Цялата размяна подчерта рязкото разделение в крипто пространството по отношение на ролята на правителственото участие в дигиталните активи. Докато някои виждат в създаването на крипто резерв на САЩ стъпка към легитимиране на криптовалутите, други, като Шиф, го смятат за погрешен ход, който подкопава истинската децентрализирана природа на дигиталните валути.
Подмятанията на Шиф към резерва отразяват и дългогодишната му вяра в превъзходството на златото над Биткойн, както и склонността му да провокира разговори по нетрадиционни теми във финансовия свят. Тази закачлива шега само засилва нарастващото напрежение между поддръжниците и критиците на криптовалутите, тъй като пространството продължава да се развива.
Исторически момент в крипто света се случи вчера, когато действащ президент на САЩ за първи път участва в събитие, посветено на криптовалутите.
Това е един от най-високите проценти на отлив от началото на пазарите през 2024 г.
Алексей Андриунин, главен изпълнителен директор на крипто маркет мейкъра Gotbit, постигна споразумение с американските властi, след като бе обвинен в пазарни манипулации.
Инвестиционната компания Metaplanet, известна още като „Японската MicroStrategy“, приветства Ерик Тръмп в своя новосформиран Стратегически съвет.