В САЩ се наблюдава значителен ръст на фалитите сред големите компании, като през май 2024 г. 275 фирми подадоха заявления за фалит, което е вторият най-голям брой от 2010 г. насам.
Тази тенденция показва икономическа слабост и засилва опасенията от рецесия, особено по отношение на компаниите, произвеждащи стоки, които потребителите искат, но вероятно нямат нужда от тях, тъй като разходите намаляват.
През 2023 г. са обявени 637 фалита, което е най-високият брой от 14 години насам, а само през май 2024 г. 62 фирми официално са обявили несъстоятелност.
US bankruptcies are riding rapidly:
275 large companies have declared bankruptcy through May of this year, the 2nd highest since 2010.
Over the last 14 years, only 2023 saw a higher count of bankruptcy registrations, at 277.
In May 2024 alone, 62 firms have gone bankrupt, the… pic.twitter.com/ymNU6fYEcr
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) June 22, 2024
Икономическите показатели сочат към знчителни проблеми – ръстът на БВП се забавя до 1.3% през първото тримесечие на 2024 г., инфлацията е над 3% в продължение на 38 месеца, държавният дефицит е $2 трилиона, а държавният дълг е $34.6 трилиона.
Постигането на „меко приземяване“ остава предизвикателство за Федералния резерв предвид забавените ефекти от повишаването на лихвените проценти и намаляването на баланса.
Рязкото нарастване на броя на фалитите, наред с рекордния дълг от $1 трилион по кредитни карти и повишаващите се нива на просрочие, допълнително усложнява икономическите перспективи.
Без допълнителна правителствена намеса рецесията изглежда все по-вероятна, което подтиква бизнеса и потребителите да се подготвят за предстоящи трудни времена.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.