Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Неуспехът на токена, който широко се приписва на липсата на надзор, накара представители на индустрията като Ник Пукрин, главен изпълнителен директор на Coin Bureau, да обвинят регулаторите в бездействие.
Според Пукрин нарастването на броя на измамните меме криптовалути е пряк резултат от пропуските в регулирането, особено от страна на органи като Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ, която все още не е определила ясни правила за тези активи.
Докато някои смятат, че SEC трябва да се активизира, други твърдят, че отговорността трябва да се носи от Конгреса или CFTC. Въпреки това Пукрин подчертава, че без регулиране пазарът ще остане уязвим за манипулации и нелоялни практики.
Той прави паралел с ICO бума, който се срина след репресиите на SEC, предупреждавайки, че меме монетите може да бъдат изправени пред подобна съдба, ако бъдат оставени без контрол.
Съществуват обаче някои различия в мненията. Докато Пукрин се застъпва за проактивен подход към регулирането на меме токените, други представители на индустрията, като Кристофър Пъркинс от CoinFund, предполагат, че меме монетите вече попадат в обхвата на съществуващите закони за стоките.
Пъркинс твърди, че измамните дейности в това пространство вече са незаконни и не изискват непременно нови регулации. Въпреки това, при липсата на конкретни правни рамки в много държави, меме криптовалутите често остават в сивата зона, което подхранва опасенията за потенциална експлоатация при липсата на ясни насоки.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.
Sony Singapore направи крачка към възприемане на криптовалутите, като въведе плащания с USDC в официалния си онлайн магазин, използвайки платежната услуга на Crypto.com.