Лидерите на страните от БРИКС се събират този вторник в Южна Африка на важна среща, чиято цел е да утвърди влиянието на коалицията като противовес на западната доминация на световната сцена.
Държавите членки заедно представляват значителна четвърт от световната икономика. Очакванията около тридневната среща на върха в Йоханесбург доведоха до рязко нарастване на интереса от страна на потенциални нови членове.
Мерките за сигурност в града бяха засилени в подготовка за събитието, по време на което южноафриканският президент Кирил Рамафоса ще бъде домакин на лидери като китайския президент Си Дзинпин, индийския министър-председател Нарендра Моди, бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва и около 50 други видни личности.
Забележително е, че руският президент Владимир Путин, срещу когото е издадена международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления в Украйна, ще присъства на срещата на върха онлайн. Вместо него от негово име ще присъства външният министър Сергей Лавров.
Преди срещата на върха президентът Си, представляващ Китай, най-влиятелният член на БРИКС, проведе разговори с президента Рамафоса по време на второто си международно пътуване за годината. Размишлявайки върху партньорството, Рамафоса изрази общата цел да се работи за по-справедлив световен ред, който да използва потенциала на всички хора по света.
Съюзът БРИКС, който заедно представлява 40% от световното население, макар и с различни темпове на икономически растеж, споделя общ стремеж за промяна на световния ред, така че да отговаря по-добре на нарастващото им влияние и интереси.
Петнадесетата среща на върха е съсредоточена върху темата „БРИКС и Африка„. Този фокус съвпада с очертаващата се роля на Африка като обновена дипломатическа арена, на която ключови играчи като САЩ, Русия и Китай се борят за влияние.
Срещата на върха извади наяве различията по отношение на ситуацията в Украйна, разкривайки различните степени на подкрепа за Русия сред членовете на БРИКС в условията на нейната глобална изолация.
Докато Южна Африка, Китай и Индия не разкритикуваха открито действията на Русия, Бразилия предпочете да не се присъедини към западните държави при доставката на оръжие за Украйна или налагането на санкции на Москва.
Преди срещата на върха президентът Рамафоса даде да се разбере, че Южна Африка се стреми да запази независимостта си от присъединяване към който и да е от големите силови блокове, като подчерта, че страната няма да бъде въвлечена в съревнование между световните сили.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.