Нарастващото движение срещу доминацията на щатския долар, наричано дедоларизация, оглавено от група развиващи се икономики, известна като БРИКС, се коментира от цял свят.
В последно време доларът е обект на много „атаки“. Според мнозина през 2023 г. американската валута ще се сблъска не само с нарастващото движение срещу нея, а и с нарастващият интерес към златото, с което алианса се запасява.
Смята се, че акумулацията на благородният метал ще продължи, тъй като държавите от БРИКС планират да подкрепят новата си валута със злато, а не с щатския долар. Твърди се, че валутата ще се използва за трансгранична търговия, тъй като според мнозина, членките на БРИКС се стремят тази валута да измести щатския долар и да се превърне в основна валута за покупки и търговия в световен мащаб.
Това лято ще се проведе срещата на върха на групата, състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Срещата е насрочена за 22-24 август и държавите ще обсъждат една от важните теми, а именно новата валута.
Според южноафриканския президент Сирил Рамафоса, Южна Африка ще председателства държавите от алианса през 2023 г. под мотото „БРИКС и Африка: Партньорство за взаимно ускоряване на растежа, устойчиво развитие и приобщаващо многостранно сътрудничество“.
Той заяви:
Един от приоритетите по време на нашето председателство е да изградим партньорство между БРИКС и Африка за разкриване на взаимноизгодни възможности за увеличаване на търговията, инвестициите и развитието на инфраструктурата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Дойде ли краят на мечият пазар?
Друга важна тема, която групата ще обсъди през следващите месеци е разширяването на алианса.
Според информацията 19 държави са проявили интерес към присъединяване към БРИКС и са изпратили молби за членство.
Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в групата, твърди, че Саудитска Арабия и Иран са сред страните, които официално са поискали да се присъединят. Други държави, които са проявили интерес за присъединяване са Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия, както и две държави от Източна Африка и една от Западна Африка – които той не посочи.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Палячовци!