Нарастващото движение срещу доминацията на щатския долар, наричано дедоларизация, оглавено от група развиващи се икономики, известна като БРИКС, се коментира от цял свят.
В последно време доларът е обект на много „атаки“. Според мнозина през 2023 г. американската валута ще се сблъска не само с нарастващото движение срещу нея, а и с нарастващият интерес към златото, с което алианса се запасява.
Смята се, че акумулацията на благородният метал ще продължи, тъй като държавите от БРИКС планират да подкрепят новата си валута със злато, а не с щатския долар. Твърди се, че валутата ще се използва за трансгранична търговия, тъй като според мнозина, членките на БРИКС се стремят тази валута да измести щатския долар и да се превърне в основна валута за покупки и търговия в световен мащаб.
Това лято ще се проведе срещата на върха на групата, състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Срещата е насрочена за 22-24 август и държавите ще обсъждат една от важните теми, а именно новата валута.
Според южноафриканския президент Сирил Рамафоса, Южна Африка ще председателства държавите от алианса през 2023 г. под мотото „БРИКС и Африка: Партньорство за взаимно ускоряване на растежа, устойчиво развитие и приобщаващо многостранно сътрудничество“.
Той заяви:
Един от приоритетите по време на нашето председателство е да изградим партньорство между БРИКС и Африка за разкриване на взаимноизгодни възможности за увеличаване на търговията, инвестициите и развитието на инфраструктурата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Дойде ли краят на мечият пазар?
Друга важна тема, която групата ще обсъди през следващите месеци е разширяването на алианса.
Според информацията 19 държави са проявили интерес към присъединяване към БРИКС и са изпратили молби за членство.
Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в групата, твърди, че Саудитска Арабия и Иран са сред страните, които официално са поискали да се присъединят. Други държави, които са проявили интерес за присъединяване са Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия, както и две държави от Източна Африка и една от Западна Африка – които той не посочи.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Палячовци!