Броят на държавите, които изразяват интерес да се присъединят към алианса БРИКС, рязко нарасна през 2025 г.
Много развиващи се страни са привлечени от блока поради стремежа му към системи за търговски разплащания, които заобикалят щатския долар. Тази промяна предоставя възможности на развиващите се пазари да извършват трансгранични транзакции, използвайки местните си валути, което потенциално може да засили техния БВП и икономическа стабилност.
Освен това тези държави имат за цел да намалят зависимостта си от долара, като се стремят да повишат стойността на валутите си на пазарите.
Докладите сочат, че усилията на БРИКС за дедоларизация са предизвикали дискусии относно въздействието им върху различни сектори на икономиката на САЩ. Ако блокът се отдалечи от зависимостта от долара, участващите в него държави могат да получат влияние в световната икономика, укрепвайки валутите си и същевременно създавайки предизвикателства за доминиращата роля на долара в световната търговия.
Съветникът на руския президент Юрий Ушаков разкри, че повече от 20 държави са подали заявления за членство в БРИКС през 2025 г.
Според Ушаков общо 23 държави са подали официално своите заявления, а блокът обмисля да приеме „сходно мислещи нации“ по време на предстоящите срещи на върха.
„Асоциацията остава отворена за държави, които споделят нейната визия“, заяви Ушаков, като подчерта, че в момента се водят диалози с над две дузини заинтересовани държави. Сред тях са Азербайджан, Бахрейн, Бангладеш, Буркина Фасо, Камбоджа, Чад, Колумбия, Република Конго, Екваториална Гвинея, Хондурас, Лаос, Кувейт, Мароко, Мианмар, Никарагуа, Пакистан, Палестина, Сенегал, Южен Судан, Шри Ланка, Сирия, Венецуела и Зимбабве.
Нарастващият интерес сигнализира, че до 2025 г. БРИКС може да играе по-значима роля в световния икономически пейзаж. Нейното предизвикателство към господството на долара и усилията за дедоларизация изглеждат все по-привлекателни за различни държави.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.