Във вторник следобед европейските пазари отбелязаха спад, тъй като търговците останаха внимателни към събитията в Близкия изток и възприеха новите икономически показатели от Китай.
Малко след средата на деня на 16 април германският Dax се понижи с 1.39% до 17,778.64 пункта, френският CAC 40 се понижи с 1.29% до 7,944.92 пункта, а британският FTSE 100 също отбеляза спад от 1.42% до 7,851.74 пункта.
Търговската активност през деня в Европа отразяваше предпазливостта на инвеститорите, които следяха актуалните новини от Близкия изток, особено по отношение на евентуална ескалация между Израел и Иран.
Тези предпазливи настроения последваха изстрелването от Иран на 300 въздушни безпилотни летателни апарата и ракети към Израел в рамките на ответни действия. Въпреки това израелската отбрана, подкрепена от САЩ, Обединеното кралство и европейските съюзници, според съобщенията е прихванала 99% от заплахите.
Матю Райън, ръководител на отдела за пазарна стратегия във компанията за финансови услуги Ebury, отбеляза в бележка за клиенти във вторник, че инвеститорите са намерили кураж в ефективното неутрализиране на удара от страна на Израел и неговите съюзници, който изглеждаше по-скоро символичен, отколкото насочен към съществено разрушение.
Пазарните участници намериха успокоение и в призивите на световните лидери за премерен отговор от страна на Израел. Вследствие на това петролните фючърси се търгуваха без промяна до вчера.
Въпреки това Райън предупреди, че посоката на пазара ще зависи от мащаба на евентуалните ответни мерки. Ако Израел отговори с подобни значителни ракетни атаки или ако други държави, особено САЩ, се включат, пазарните нагласи могат да се насочат към сигурни активи за сметка на по-рискови инвестиции.
Освен това заплахата за световните доставки на петрол може да доведе до рязко повишаване на цените на петрола, които потенциално могат да надхвърлят $100 за барел, ако инвеститорите се опасяват от по-широк регионален конфликт.
В допълнение към събитията в Близкия изток инвеститорите реагираха вяло и на икономическите данни от Китай. Въпреки че Китай отчете ръст на БВП от 5.3% за първото тримесечие на 2024 г., надминавайки пазарните очаквания за забавяне на растежа до 4.6%, настроенията на инвеститорите останаха потиснати.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.