Компанията на Илон Мъск SpaceX започна съдебни действия срещу правителството на САЩ, както се посочва в иск, подаден в Тексас миналия петък.
SpaceX твърди, че административното дело на правителството, което обвинява компанията за ракети и сателити, че отказва да наема бежанци и мигранти, нарушава конституционни права.
Както е изложено в иска, SpaceX твърди, че административните съдии на Министерството на правосъдието, отговарящи за разглеждането на дела, свързани с предубеденост към мигрантите при наемане на работа, не са назначени по правилните канали. Те твърдят, че изключването на делото от редовната съдебна система лишава SpaceX от правото ѝ на справедлив съдебен процес.
Министерството на правосъдието и SpaceX водят оспорвана размяна на мнения от няколко години. Едва миналия месец Министерството на правосъдието подаде жалба срещу компанията, в която се твърди, че от 2018 г. до 2022 г. SpaceX се е въздържала от наемане на лица, които не са граждани на САЩ или притежатели на зелена карта.
В иска си срещу правителството на САЩ, подаден миналия петък, Мъск и SpaceX твърдят, че наемат множество лица, които не са граждани на САЩ. Въпреки това някои проекти, които те осъществяват, имат значение за националната сигурност, което може да ги изложи на значителни глоби за наемане на чуждестранни работници.
SpaceX се позовава на дело срещу Комисията по ценните книжа и фондовите борси от 2022 г., за да подкрепи позицията си. В този случай е установено, че вътрешните изпълнителни производства са противоконституционни.
„Административните съдии от Министерството на правосъдието се назначават от главния прокурор на САЩ, но притежават правомощия, които следва да бъдат запазени изключително за длъжностни лица, назначени от президента„, твърди SpaceX в иска.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.