Според заявление от 27 януари фалиралата компания за криптокредитиране BlockFi е получила съдебно разрешение да изплати близо $10 милиона под формата на бонуси на персонала.
В самото заявление не се използва думата „бонус“. Вместо това то се отнася до програма за задържане на служителите и описва допълнителни плащания към основните заплати.
В рамките на програмата BlockFi ще изплати до $9.98 милиона на няколко останали служители. Тази сума ще бъде разпределена между служителите на три вноски. Ще има две нива на плащане: едно, при което на служителите се изплащат 42.5% от основната им заплата и едно, при което на служителите се изплащат 9% от основната им заплата.
В днешното заявление се отбелязва допълнително, че BlockFi е „упълномощена, но не и инструктирана“ да въведе тази програма за задържане на служителите. Въпреки че фирмата очевидно няма да бъде задължена да плати на всички или на някои от служителите си, тя ще трябва да извърши последното от трите плащания в рамките на 12 месеца от одобрението на съда, ако реши да продължи с плана.
В съдебната документация не се посочва колко служители имат право на бонус. По последни данни обаче фирмата има персонал от 125 души в момента.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Fantom може да се удвои, за Биткойн има 3 сценария, сподели топ трейдър
Първоначално BlockFi обоснова искането си, като заяви, че служителите ѝ вероятно ще бъдат наети другаде поради агресивната конкуренция. Изявленията на правното представителство на BlockFi сочат, че служителите на фирмата играят решаваща роля за връщането на активите на инвеститорите.
Решението на BlockFi да плати на служителите си несъмнено ще бъде спорно, тъй като все още не е възобновила напълно тегленията от клиенти. През декември компанията започна да предприема стъпки в съда, за да възобнови тегленията от основни портфейли, като същевременно остави затворени лихвоносните портфейли. Независимо от това, всички портфейли изглежда остават замразени от 27 януари.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).