Нова измама с криптовалута, при която загубите възлизат на милиони долари, е засечена в района на Сан Франциско и е насочена към инвеститори от Силициевата долина.
Крипто измамата, наречена „Pig Butchering„, заразява телефона на жертвата чрез взаимодействие в приложения за запознанства или социални медии, съобщи ABC7 News Bay Area на 19 август.
Забележително е, че измамниците изпращат на жертвите връзка към това, което е огледален образ на легитимно приложение или платформа за търговия с криптовалути. След изтеглянето на приложението обаче измамниците получават достъп до устройствата на жертвите си.
Мащабът на измамата засега все още не е известен, но след като телефонът на мишената е заразен, зловредният софтуер може да получи достъп до данните на жертвата. Установени са поне две жертви, които кумулативно са загубили около $2.5 милиона. Забележително е, че едната жертва е служител в технологичния сектор на Силициевата долина.
Според властите измамата е напреднала, като извършителите проучват жертвите си, преди да ги атакува, и по-специално атакуват мобилните им устройства. Освен това разследващите отбелязват, че измамата се проявява като фалшиви зловредни приложения, които предоставят достъп до лична информация.
„Приложенията са много убедителни […] в някои случаи изглеждат точно като всички останали приложения. Много убедителна схема […] Някои от сайтовете изглеждат като Apple App Store и дори ще имат рейтинги и ще казват, че това е одобрено от Apple приложение с висок рейтинг. Те стават все по-изкусни“, казва финансовият анализатор от Тайните служби на САЩ Андрю Фрей.
В някои случаи фалшивите инвестиционни платформи стигат дотам, че предлагат телефонни линии за обслужване на клиенти. В крайна сметка обаче жертвите общуват директно с измамниците.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Gemini добавя стейкинг за MATIC, ETH, SOL и DOT
Разследващите предупредиха, че дори деинсталирането на приложенията не отстранява веднага нанесените щети, като подчертаха, че нахлуването в личния живот може да продължи и занапред. На жертвите се препоръчва да извършат възстановяване на фабричните настройки.
Потребителите също така се насърчават да избягват изтеглянето на приложения от линкове, изпратени чрез WhatsApp и текстови съобщения, а да се насочват само към официалните платформи като App Store и Google Play.
Като цяло, с разрастването на криптовалутите, измамниците се възползват от нищо неподозиращите инвеститори. На фона на неотдавнашната корекция на пазара обаче данните показват, че приходите от крипто измами са спаднали с около 65% през последната година.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.