Паричният орган на Сингапур (MAS) неотдавна публикува документ, в който се очертават насоки за използването на дигитални валути на централните банки (CBDC), токенизирани банкови депозити и стабилни монети.
Бялата книга е разработена в сътрудничество с авторитетни организации, включително Международния валутен фонд (МВФ), Banca d’Italia и Банката на Корея. Освен това той е придружен от пилотна програма, включваща участието на Amazon и други известни корпорации.
В белия лист MAS въвежда концепцията за целево обвързани пари (Purpose Bound Money – PBM), която дава възможност на изпращачите да определят условия като срок на валидност и видове магазини при извършване на преводи на дигитални пари в различни системи. Софтуерните прототипи поддържат това.
Протоколът PBM е проектиран така, че да е съвместим с различни технологии за водене на счетоводни книги и форми на валута. Потребителите разполагат с гъвкавостта да имат достъп до дигитални пари, като използват предпочитаните от тях доставчици на портфейли.
Една и съща инфраструктура може да бъде използвана за множество случаи на употреба, като се използва общ протокол. Следователно заинтересованите страни, използващи различни доставчици на портфейли, могат да прехвърлят дигитални активи безпроблемно, без да се налагат изисквания за персонализация.
В пилотната фаза MAS разкри, че Amazon, компанията за дигитални финанси FAZZ и компанията за доставка на храна и дигитални плащания Grab участват в случай на употреба, който се фокусира върху ескроу споразумения за онлайн плащания на дребно. Интересното е, че DBS, голяма банкова институция, също изпробва подобна програма за PBM.
Според MAS бялата книга за PBM разширява организацията на „Project Orchid„, който стартира като многогодишна инициатива за проучване на дизайна и техническите аспекти на потенциална система за CBDC в Сингапур.
Изследователите предлагат бъдеща екосистема от дигитални активи, състояща се предимно от CBDC, токенизирани банкови задължения и стабилни монети.
Тази екосистема има потенциала да улесни по-ефективните транзакции, да засили финансовото приобщаване и да отключи икономическа стойност. Изследователите подчертават, че за да могат тези нови форми на дигитални валути да наберат популярност, те трябва да демонстрират своята полезност отвъд това, което вече предлагат съществуващите системи за електронни разплащания, като например националните системи за незабавни плащания.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.