Silvergate Capital Corp. (SI) е значима банкова институция на криптопазара. Неотдавна беше съобщено, че 72.50% от акциите ѝ са били шортнати, което я прави втората шортвана акция в САЩ.
MarketWatch я оценява на първо място, като 73.08% от плаващите акции са шортнати. Отчитането на късите позиции от FINRA е важно, тъй като нарастването на интереса към шортване може да показва доверието на инвеститорите в акциите, но в случая на Silvergate това може да означава, че акциите могат да продължат да поевтиняват.
Продавачите на къси позиции заемат акции, за да ги продадат и се надяват да ги купят обратно на по-ниска цена, за да приберат разликата. Акциите на Silvergate са се понижили с 87% на годишна база като в края на 2022 г. дневният обем на късите позиции се е увеличил.
Банка Silvergate е регулирана от Федералната корпорация за депозитно застраховане (FDIC), Федералния резерв и Калифорнийския департамент за финансова защита и иновации.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Ето какво може да доведе до следващия бичи пазар на криптовалутите
Тя е предоставяла платежни услуги на най-значимите криптоборси и разчита на платежни релси в реално време чрез мрежата Silvergate Exchange Network (SEN).
Това позволява търговия от фиат в крипто 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, което традиционното банкиране не би могло да предложи. Бизнес моделът на Silvergate зависи от общия обем на криптотърговията.
Освен че държи депозити като други банки, услугата SEN Leverage на Silvergate позволява на институционалните инвеститори да вземат заеми с Биткойн като обезпечение. След срива на борсата FTX Silvergate отчете нетна загуба от $1 милиард за четвъртото тримесечие на 2022 г. и отбеляза значителен спад на депозитите.
Банката взе заем в размер на $4.3 милиарда от Федералната банка за жилищно кредитиране (FHLB) на Сан Франциско и използва като обезпечение свои ценни книжа, които продължават да се обезценяват. Акциите на SI са се понижили с 10.54% от началото на годината. Moody’s Investors Service понижи рейтинга на Silvergate Capital и на банката до „junk“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн скочи над $22,000 след CPI данните – какви са последиците за рисковите активи?
В допълнение към финансовите затруднения, Silvergate Bank е изправена пред правни предизвикателства след колективен иск за предполагаемо подпомагане на измама и нарушения на фидуциарните задължения на FTX. Освен това Министерството на правосъдието разследва сделките на Silvergate с FTX.
От друга страна, Citadel Securities и BlackRock проявиха интерес към Silvergate, като Citadel Securities разкри 5.5% дял в банката, а BlackRock увеличи дела си до 7.2%.
Тези инвестиции могат да помогнат на Silvergate да се превърне в банкова релса за подкрепената от Уолстрийт крипто борса EDX Markets, която Citadel Securities и Charles Schwab обявиха.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.