Ключов икономически показател дава предупредителни сигнали, докато несигурността надвисва над финансовите пазари.
Съотношението между Dow Jones и златото, което проследява баланса между акциите и благородния метал, се приближава до ниво, което в исторически план предшества големи рецесии. Анализаторите предупреждават, че подобни модели са се появили преди сривове като Голямата депресия, кризата от 2008 г. и COVID-19.
Това съотношение отразява колко унции злато са необходими, за да съответстват на индекса Dow Jones Industrial Average. Спадът сигнализира за нарастващо предпочитание на инвеститорите към златото, което често е реакция на слабостта на фондовия пазар. През 2025 г. съотношението се приближава към критичен праг, което подхранва опасенията, че може би е в ход значителна промяна.
Пазарните нагласи стават все по-предпазливи. Goldman Sachs вече вижда 20% вероятност за рецесия в САЩ (в сравнение с 15%), като се позовава на потенциални търговски смущения. В същото време проучване на Bank of America установи, че 55% от мениджърите на фондове определят глобалната рецесия като основен риск, а нарастващите парични резерви свидетелстват за преминаване към по-безопасни активи.
Доверието на потребителите се понижава, което се отразява в резкия спад на индекса на настроенията на Мичиганския университет. Водещите икономически показатели също отслабват – промишленото производство, продажбите на дребно и покупките на жилища се забавят.
В глобален мащаб бавният растеж на ключови пазари като Китай и Европа оказва допълнителен натиск върху износа на САЩ. При наличието на множество предупредителни знаци опасенията за икономически спад продължават да се засилват.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.