Предстоящият тест за определяне на това дали БРИКС могат да подкопаят позицията на САЩ на основна световна суперсила ще се проведе чрез важна дипломатическа среща в Южна Африка.
През следващата седмица лидерите на коалицията БРИКС ще се съберат в Йоханесбург за важна среща на върха. По време на това събитие Москва и Пекин възнамеряват да създадат твърда противотежест на доминираната от Запада международна рамка.
И Русия, и Китай желаят да подмладят алианса БРИКС, като покажат на международната общност, че съществуват жизнеспособни алтернативи на сложната мрежа от ръководенa от САЩ партньорства и институции, които в продължение на много десетилетия упражняват контрол върху световните дела.
Приблизително 40 държави, от Аржентина и Саудитска Арабия до Казахстана изразиха интерес да се присъединят към БРИКС. Освен това повече от 67 световни лидери и видни личности получиха покани за предстоящата среща на върха.
„Глобалният юг ще следи отблизо предстоящата среща на върха на БРИКС с надеждата, че тази възходяща коалиция от световни и средни сили ще постигне напредък в преодоляването на значителните празноти, произтичащи от неадекватното глобално управление на Америка„, отбелязва Саранг Шидор, който ръководи програмата за глобалния юг в мозъчния тръст Quincy Institute.
Дори когато нововъзникващите икономики се борят с последиците от пандемията и руския конфликт в Украйна, помощта на Вашингтон е минимална, тъй като вместо това САЩ следва настъпателна стратегия за повишаване на лихвените проценти, като по този начин изостря икономическите сътресения в световен мащаб.
Наближаващата среща на върха предизвиква паралели с епохата на Бандунгската конференция, когато по време на Студената война 29 правителства от Азия, Африка и Близкия изток се събират, за да поставят основите на движението на необвързаните страни.
По подобен начин БРИКС функционира като алтернатива – макар и донякъде зараждаща се – за оспорване на преобладаващата хегемония на епохата, макар че това усилие е усложнено от участието на Китай и Русия.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.