Продължаващият скок на цените на имотите, съчетан с опасенията относно нарастващите лихви по ипотечните кредити, поражда въпроса: дали пазарът на недвижими имоти в САЩ се движи към срив?
Въпреки тези опасения експертите твърдят, че сценарий, наподобяващ Голямата рецесия, е малко вероятен, за което допринасят няколко ключови фактора.
На първо място, заслужава да се отбележи устойчивостта на цените на имотите в условията на нарастващи лихвени проценти по ипотечните кредити. Въпреки че лихвените проценти достигнаха нива, невиждани от повече от две десетилетия, стойността на имотите продължи да се покачва стабилно. Тази устойчивост се дължи на постоянния недостиг на налични жилища, който поддържа търсенето и подкрепя цените.
Освен това собствениците на жилища, насърчавани от исторически ниските лихвени проценти по ипотечните кредити, проявяват нежелание да продават имотите си. Тази нерешителност допринася за свиване на предлагането на жилища, като допълнително укрепва цените и намалява вероятността от значителни спадове.
Въпреки че на отделни пазари може да се наблюдават отделни спадове, по-широкият пейзаж на недвижимите имоти остава относително стабилен. Икономистите очакват скромни ценови резултати в близко бъдеще, обусловени от взаимодействието между високите лихвени проценти по ипотечните кредити и стабилното търсене. Това равновесие между противоположните пазарни сили служи за намаляване на риска от широко разпространен срив.
Освен това финансовата стабилност на собствениците на жилища играе решаваща роля за стабилизирането на пазара. За разлика от периода, предшестващ Голямата рецесия, днес собствениците на жилища могат да се похвалят със солидни баланси, като много от тях притежават ипотечни кредити с исторически ниски лихвени проценти. Тази благоприятна финансова позиция осигурява буфер срещу нестабилността на пазара и намалява вероятността масовите отнемания на имоти да предизвикат срив.
Също така предпазливият подход, възприет от строителите в отговор на предишни пазарни спадове, доведе до контролирана строителна дейност. Този премерен темп на развитие помага да се предотврати свръхпредлагането на жилища, като по този начин се поддържа здравословен баланс между търсенето и предлагането.
В обобщение, въпреки че предизвикателствата продължават, пазарът на недвижими имоти в САЩ изглежда устойчив пред лицето на потенциалните насрещни ветрове. Стабилните финанси на собствениците на жилища, съчетани с ограниченото предлагане на жилища и предпазливите строителни практики, допринасят за това пазарът да е по-малко податлив на драстични спадове.
Макар че несигурността остава, вероятността от широкомащабен срив, подобен на предишната рецесия, изглежда малка според анализаторите. Въпреки това бдителността и разумното вземане на решения остават от съществено значение за ориентирането в динамичния пейзаж на недвижимите имоти.
Снимка: https://eebuyersagent.com.au/
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.