Очаква се в рамките на няколко месеца да се проведе предстоящото халвинг на Биткойн (BTC). В исторически план подобни събития често водят до повишаване на стойността на криптовалутата през следващите месеци.
Какво въздействие обаче може да окаже това върху акциите на компаниите, занимаващи се с добив на Биткойн? Това събитие означава, че тези компании ще получат по-малко BTC като възнаграждение за добавен блок, което ще доведе до намаляване на приходите от дейността им – освен ако стойността на дигиталната валута не се повиши достатъчно, за да компенсира тези загуби.
Нека да разгледаме какво се случи по време на последното халвинг събитие.
Халвинг събитията не означават непременно лоши новини за акциите на майнинг компаниите. Дружествата за добив печелят BTC като възнаграждение за валидиране на транзакции. Въпреки това, поради ограниченото предлагане на криптовалутата (21 милиона токена), тези възнаграждения се намаляват наполовина периодично, което се случва на всеки четири години от 2012 г. насам. Следващото събитие се очаква през април 2024 г.
По време на последното събитие, проведено на 11 май 2020 г. представянето на различни популярни акции за добив на криптовалути през следващите 150 дни варираше значително: Marathon Digital и Riot Platforms отбелязаха значителна възвръщаемост, докато Bitfarms и Hut 8 отбелязаха спад.
Многобройни фактори повлияха на представянето им през този период, като например отчетите за приходите, по-широките пазарни тенденции и мерките за облекчаване на Ковид пандемията.
Следователно е предизвикателство да се прецени точно колко голямо е било въздействието на халвинг събитието на Биткойн, върху представянето на акциите им. Освен това увеличението на цената на Биткойн през този период бледнее в сравнение със стабилното представяне на Marathon и Riot.
Забележително е, че през август 2020 г. не е имало значими събития, свързани с Marathon Digital, които да оправдаят значително по-високата ѝ възвръщаемост в сравнение с нейните колеги. Въпреки това спекулативните дейности могат да внесат значителна волатилност в крипто акциите, което до голяма степен е от полза за оценката на Marathon.
Макар че не съществува забележима закономерност по отношение на халвинг събитията и тези акции, всички те са поскъпнали след събитието през 2020 г. Ето защо е разумно да се предположи, че в най-добрия случай тези халвинг събития могат да окажат само временно влияние върху акциите на майнинг компаниите, ако изобщо има такова.
В крайна сметка всичко зависи от цената на BTC. Майнинг предприятията непрекъснато инвестират в повишаване на своята хешираща мощност, за да добиват повече BTC. По този начин събитието може да не се отрази значително на тези компании.
Представянето на тези акции вероятно ще остане тясно свързано с представянето на Биткойн. Ако стойността му продължи да нараства, намалените възнаграждения за добив може да не представляват значително предизвикателство, тъй като бъдещите приходи все още могат да бъдат значителни.
Основният риск за инвеститорите се крие в непредсказуемата траектория на Биткойн. Макар че оптимизмът заобикаля неговото бъдеще, правителствените регулации и приемането от потребителите в крайна сметка ще определят цената му.
Въпреки вълнението около криптовалутата, инвестирането единствено въз основа на нея може да бъде рисковано. Тези инвестиции са спекулативни и са най-подходящи за инвеститори с висока толерантност към риска.
Тъй като Биткойн продължава възходящата си тенденция през 2025 г., анализаторите започват да предупреждават, че настоящата фаза на поскъпване може да наближава своя пик.
В исторически ход Moody’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.
Към момента на писане на статията Биткойн се движи под границата от $105,000, но някои анализатори смятат, че неотдавнашното забавяне може да е част от много по-голямо възходящо движение.
Според последните проучвания на водещи изследователи в областта на криптовалутите, дизайнът на Етериум, базиран на консенсусния механизъм за доказателство за залог, може да му осигури по-силна защита срещу атаки в сравнение със системата на Биткойн, базирана на доказателство за работа.