С наближаването на президентските избори в САЩ през 2024 г. Федералният резерв и неговият председател Джером Пауъл са изправени пред сериозни последствия.
Следващият президент ще попълни няколко свободни позиции, включително тази на Пауъл, тъй като мандатът му приключва през май 2026 г. Макар Камала Харис да посочи, че ще поддържа по-конвенционален подход, въпросът е дали вторият мандат на Доналд Тръмп ще донесе повече сътресения от първия му.
По време на президентството си Тръмп често критикуваше Пауъл и дори предлагаше крайни мерки като отрицателни лихвени проценти. Той намекна, че при втори мандат може да стигне по-далеч, което внася несигурност в бъдещето на Фед. Марк Спиндъл, главен инвестиционен директор в Potomac River Capital, нарича това „важно разклонение за институцията„, отбелязвайки, че екипът на Тръмп вероятно ще бъде „много практичен„, ако спечели.
Тази седмица Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) ще се събере, за да обсъди дали отново да намали лихвените проценти, но политическите фактори вероятно ще натежат върху решенията им. Пазарите очакват намаление на лихвите с 0.25 пункта, но политическият пейзаж далеч не е уреден, особено с непредсказуемата позиция на Тръмп по отношение на Фед. Той сигнализира за интерес към уволнението на Пауъл или към оказване на влияние върху решенията за лихвените проценти, въпреки че оттегли някои свои коментари. Съюзниците на бившия президент лансираха идеи като затягане на контрола върху Фед или понижаване на ключови членове, което засилва несигурността.
В лагера на Тръмп продължават дебатите за това какво влияние трябва да упражнява президентът върху Фед. Кандидатът за вицепрезидент Джей Ди Ванс твърди, че паричната политика трябва да бъде политическо решение. Въпреки това Тръмп даде ясно да се разбере, че няма да подкрепи Пауъл за трети мандат и отдавна настоява за нови лица, като за възможни заместници се очертават фигури като бившия управител на Фед Кевин Уорш и икономиста Кевин Хасет.
За разлика от него Харис обеща да не се намесва в независимостта на Фед. Тя заяви, че като президент ще зачита автономията на централната банка – позиция, която успокоява пазарите и рязко контрастира с позицията на Тръмп. Ако Харис спечели, спекулациите са свързани с това дали тя ще избере центристки фигури като Пауъл или по-прогресивни кандидати като Лаел Брейнард.
Що се отнася до Пауъл, мнозина смятат, че ако успешно се справи с настоящите икономически предизвикателства, той може да се пенсионира след края на мандата си. Въпреки това, независимо от това кой ще спечели, подходът на президента към Фед ще окаже значително влияние върху бъдещето на паричната политика на САЩ. Изходът от тези избори ще определи отговора на нацията към инфлацията и икономическата стабилност.
Русия и Китай използват влиянието си в алианса БРИКС, за да настояват за дедоларизация, целяща да намали зависимостта от щатския долар по геополитически и финансови причини.
Кийт Гил, известен още като „Roaring Kitty“, наскоро раздвижи пазарната активност със загадъчна публикация в X, предизвиквайки значителни ценови движения както на акциите на GameStop, така и на меме монета, базирана на Solana.
Неотдавнашно проучване, проведено от крипто борсата Kraken, подчерта нарастващото чувство на съжаление и емоционално влияние върху крипто инвеститорите, тъй като пазарът достига нови върхове.
Том Лий, ръководител на Fundstrat, наскоро сподели мнението си за продължаващото рали на Биткойн, намеквайки, че то може да послужи като предвестник на бъдещото представяне на традиционните пазари, особено на S&P 500.