Начало » Ще се провали ли Европейският съюз?

Ще се провали ли Европейският съюз?

02.08.2023 16:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ще се провали ли Европейският съюз?

Европейският съюз (ЕС) е коалиция от държави членки с общо население от 447 милиона души, която се гордее с третата по големина икономика в света след Китай и САЩ.

Сред 20-те си държави членки ЕС включва страни, които използват еврото като своя валута, което го прави втората по големина резервна валута в света, съперничеща на щатския долар. Изненадващо е, че дори някои държави и автономни региони извън ЕС използват еврото поради неговата популярност, въпреки че нямат влияние върху паричната политика.

Предизвикателства пред ЕС

Въпреки че ЕС играе значителна роля в световната икономика, той е изправен пред предизвикателства. За да функционират оптимално, икономиките в рамките на съюза трябва да имат сходни статистически данни. В противен случай най-проспериращата икономика може да засенчи останалите, което ще доведе до дисбаланс в съюза.

ЕС може да се похвали с по-егалитарно разпределение на доходите и богатството в сравнение със средното за света. Въпреки това проблеми като изтичането на мозъци и изтичането на капитали са по-разпространени поради лесното движение между държавите членки. Някои икономисти започват да поставят под въпрос устойчивостта на тези различия в БВП на глава от населението, който може да бъде пет пъти по-висок в най-богатата икономика на ЕС в сравнение с най-бедната.

Освен икономическите проблеми, ЕС е изправен пред предизвикателства като дълговата криза, Брекзит, регионалните конфликти и намаленото икономическо сътрудничество. Спекулациите относно бъдещето на ЕС са несигурни, но потенциалните икономически заплахи могат да повлияят на неговата стабилност и влияние върху световната икономика.

Като се има предвид историята на ЕС, той е сравнително млад – създаден е през 1993 г. Съюзът възникна от три организации, а именно Европейската икономическа общност, Европейската общност за въглища и стомана и Европейската общност за атомна енергия, които имат за цел да обединят европейските държави в икономическо отношение.

Успехът на ЕС се дължи на постигането на баланс между обединеното сътрудничество и запазването на националната автономия. Този подход улесни свободната търговия, ползите от общата валута и мобилността на работниците в рамките на ЕС. Неотдавнашни събития като пандемията и увеличаването на възможностите за работа от разстояние обаче поставят потенциални предизвикателства пред тези ползи.

Споделената валута предлага предимства за улесняване на търговията и достъпа до международните пазари, но носи и риск от дългово бреме и икономически спадове, които засягат цялата еврозона. Ползите от ЕС надвишават недостатъците му на макроикономическо равнище, което води до увеличаване на темповете на растеж за по-новите страни членки и до цялостно благоденствие.

Какво ще се случи, ако ЕС се разпадне?

Правилният отговор е, че никой не знае и зависи от това как ще изглежда този колапс. Едно малко напускане на страните би навредило на икономическия растеж през следващото десетилетие, точно както се предвижда да направи самият Брекзит в Обединеното кралство. Същественото тук обаче е, че Обединеното кралство никога не е приемало еврото. Другите държави ще трябва да създадат нова валута от нулата, което ще направи невъзможни дори най-основните икономически функции, докато тази система не бъде създадена.

Консервативно погледнато, икономическите загуби са в горната граница на оценките, само че разширени за цяла Европа. Или с други думи, това ще доведе до тежка рецесия на целия континент. От това произтичат важни въпроси какво ще се случи със страните с валутни резерви в евро и как ще се урежда дългът, деноминиран в остаряла валута.

Въпреки че ЕС е доста влиятелен и успешен, лошо икономическо планиране е да се предполага, че той ще се задържи вечно. Всяка страна в ЕС трябва да има резервен план, ако реши да напусне или ако ЕС просто се разпадне. Да се надяваме, че това няма да се случи, но работата на добрия икономист е да се справя с подобни ситуации и да минимизира щетите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Частен инвестиционен фонд купува TBI Bank

Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.

19.04.2025 16:34 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.