След като договорът за петродолара не беше повторно подписан, ще продължи ли Саудитска Арабия да приема американската валута за търговията с петрол?
Терминът „петродолар“ често се използва във финансовите дискусии, особено сега, когато 50-годишното споразумение със Саудитска Арабия приключи. Краят на договорът позволява на страната да приема местни валути за търговия с петрол.
Според много икономисти прекратяването на споразумението не значи непременно разграничаване от използването на зелените пари от страна на Саудитска Арабия.
Пол Донован, главен икономист в UBS Global Wealth Management коментира спекулациите за спад при щатския долар след края на споразумението:
Историята изглежда започна от света на криптовалутите. Много крипто спекуланти отчаяно искат да повярват в гибелта на долара.
Той обясни още, че местната валута на Саудитска Арабия, риалът, остава обвързана със щатския долар. Също така финансовите активи на Саудитска Арабия са предимно в щатски долари.
Той смята, че резервният статут на щатския долар зависи от начина, по който се съхраняват парите, а не от валутата, която се използва за транзакции.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.