Грандиозното покачване на цената на акциите на Nvidia, което е резултат от монопола на компанията в производството на AI чипове, може скоро да бъде оспорено, тъй като пазарните затруднения се облекчават.
Nvidia е основен играч в областта на изкуствения интелект и следователно отразява инвестиционните нагласи на други инвеститори по отношение на технологията. Всеки спад в дела на Nvidia може да сигнализира за по-широко ограничаване на пазара на изкуствен интелект.
Неотдавна Nvidia извърши разделяне на акциите в съотношение 10 към 1, което улеснява закупуването им от по-малките инвеститори. Това не променя общата стойност на дяловете, но прави отделните акции по-достъпни.
Също така след като през февруари тази година бе достигната границата от $2 трилиона, на компанията ѝ отне малко повече от три месеца, за да достигне $3 трилиона пазарна капитализация.
Настоящото предимство на Nvidia се дължи на големия обем чипове, използвани в сектора на изкуствения интелект. Въпреки това конкуренцията става все по-силна от страна на други фирми като Intel, Qualcomm, Apple и др.
Тъй като все повече компании започват да произвеждат чипове за изкуствен интелект, способността на Nvidia да поддържа високи маржове на печалба може да намалее.
Подобно на Cisco по време на интернет бума през 90-те години на миналия век, Nvidia може да преживее значителен спад, ако има излишно предлагане на хардуер в момент, когато търсенето се забави.
Cisco, която реализира доста печалби по време на интернет бума през 90-те години, продаваше рутери, от които всяка компания се нуждаеше, за да влезе в интернет. Графиката на акциите от онзи период на компанията и тази на Nvidia в днешно време много си приличат.
В периода между 1998 г. и 2000 г. цената на Cisco се увеличи пет пъти, но след това от 2000 г. до 2002 г. се срина, когато се появи пренасищане с хардуер и търсенето се забави,
За Nvidia и конкурентите най-добрият сценарий би бил продължаващо голямо търсене на AI технологията, което да позволи на всички участници да спечелят от разширяването на пазарите.
Ако настоящите проблеми, свързани с изкуствения интелект, като неточности и несигурност относно приемането му от потребителите, продължат да бъдат нерешени, тогава търсенето на чипове със специално предназначение може да спадне, спирайки или забавяйки по-нататъшния растеж на двигателите на изкуствения интелект.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.