Според заместник-управителя Шиничи Учида Японската централна банка (BOJ) е решила да запази лихвените проценти непроменени поради продължаващата нестабилност на световните пазари.
Това решение последва пазарните сътресения, подхранвани от спекулациите за потенциално повишаване на лихвените проценти, които оказаха негативно влияние върху крипто пазара.
Артър Хейс, съосновател на BitMEX, свърза позицията на BOJ с предстоящите избори в САЩ. В X (Twitter) Хейс заяви, че министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън е призовала Учида да не повишава лихвените проценти, с цел да се избегнат по-нататъшни смущения на пазара преди изборите през 2024 г.
Хейс предположи, че този ход има за цел да подкрепи кандидата на Демократическата партия Камала Харис, която има 47% шанс за победа според Polymarkets, в сравнение с 52% на Тръмп.
Хейс също така намекна, че Йелън може да инжектира в икономиката между $300 милиарда и $1.05 трилиона до края на годината. Той планира да представи подробности за това в есе, озаглавено „Spirited Away„, след обявяването на тримесечното рефинансиране на американската хазна.
В отговор на решението на BOJ за лихвените проценти Биткойн (BTC) първоначално се срина до около $49,000, но след това се възстанови до около $57,500.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.