Индексът на щатския долар се повиши до най-високото си ниво от 20 години в понеделник, 9-ти май.
Покачването последва повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв (ФЕД), разпродажбата на борсовите индекси на САЩ и притесненията за забавяне на икономиката.
Този индекс се използва за измерване на стойността на долара спрямо кошница от шест чуждестранни валути, които включват еврото, британската лира, швейцарския франк, японската йена, канадския долар и шведската крона.
Индексът на долара достигна нов връх в понеделник, като решението на ФЕД доведе до рязка разпродажба на пазарите на акции. Европейските валути отслабнаха поради опасенията за растеж, който допълнително подкрепи долара.
Нарастващата инфлация, войната в Украйна и по-строгите блокирания в Пекин и Шанхай накараха инвеститорите да се борят и вероятно да са скептични към други страни, като същевременно вярват, че лихвените проценти в САЩ се повишават.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ достигна 3.102% в четвъртък, 5-ти май, най-високото ниво от ноември 2018 г. Скоростта на повишаване на лихвите от ФЕД в САЩ очевидно е много по-бърза от техните колеги в други икономики.
“Цяла сутрин беше еднопосочна улица, като доходността на държавните облигации се приближава до нивата от 3.2%, а доларът се възползва от това”, каза трейдър в европейска банка в Лондон.
Не Пропускай: Биткойн неизбежно ще падне под $30,000, твърди анализатор
Скоростта на ФЕД, нарастването на доходността и нарастването на щатския долар също могат да бъдат обвързани с риска за глобалния растеж, произхождащ от Украйна и Китай. Този натиск е много по-изразен в Европа и Азия, отколкото в САЩ, така че очакванията за по-нататъшно покачване на долара изглеждат разумни.
Търговците на форекс пазарите (FX) гледат EUR/USD, за да преценят накъде може да върви глобалната икономика. Тези търговци също залагат, че тази година ще настъпи отскок в еврото, което от своя страна ще тласне долара надолу.
Със сигурност е трудно да се предвидят движенията на валутните двойки; обаче, ако ситуацията с войната в Украйна се влоши, би било разумно да се предположи, че може да има ситуация, при която еврото ще падне, докато доларът се покачва. Наблюдаването на тази динамика със сигурност ще гарантира интересно лято на валутните пазари.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.