Двама експерти от финансовия сектор във Вашингтон твърдят, че Северна Корея все по-често използва криптовалути, за да избегне санкциите от САЩ.
Според Лурдес Миранда, инспектор на финансовите престъпления, специализиран в събирането и анализа на разузнавателните данни, и експерт-свидетел Рос Делстън, който е специалист в борбата срещу изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма, Пхенян създават своя собствена криптовалута и вероятно използва и популярни криптовалути като Биткойн.
Криптовалутите имат допълнителното предимство пред КНДР, че ще им дадат повече начини за заобикаляне на санкциите от САЩ.
Те добавиха: „Те могат да направят това чрез използването на множество международни борси, смесване и преместване на услуги – отразяващи цикъла на изпиране на пари – за използване на международните финансови институции, които имат кореспондентски банкови връзки със САЩ“.
Според Пърсила Мориучи, бивш служител в отдел киберсигурност в NSA, Северна Корея печели около $15 милиона до $200 милиона чрез добив и продажба на криптовалути. Говорейки с The Hill по-рано тази година, Мориучи каза:
Северна Корея е преследвала и други начини за получаване на криптовалути, включително добив на BTC и Monero , откуп платен в биткойн от глобалната WannaCry атака през май и дори въвеждане на клас криптовалути за севернокорейските студенти през ноември.
Сега, според доклада на Asia Times, Миранда и Делстън заявиха, че Северна Корея може да използва най-популярните криптота като Биткойн или правителството на страната може да създаде своя собствена.
„С помощта на собствената си криптовалута също така ще се улесни възможността им да откриват онлайн сметки под прикритието на държава, която не е противник, използвайки анонимна комуникация, за да прикрият местоположението на потребителя и ползването му в интернет“, заявяват те.
Изследователите също така заявиха, че страната ще създаде свой собствен блокчейн, за да промени техния обществен отчет за транзакциите, за да покаже, че тези сделки идват от легитимни източници. Освен това, страната ще създаде своя собствена услуга за крипто портфейли.
Обяснявайки, за успешната размяна на крипто срещу фиатни валути – все още неоткрити – двойката заяви, че изкопаните от Северна Корея криптовалути ще бъдат изпрани на европейските борси, което ще им позволи да получават USD „без нито една от тези досадни санкции“. Изследователите не са сигурни за мащаба на криптовалутната операция в Северна Корея.
Например petro, криптовалута подкрепена от нефт, обявена от президента на Венецуела Николас Мадуро, беше забранена в САЩ. По-рано през май президентът Тръмп издава заповед забраняваща на американските граждани да купуват, търгуват или да се занимават с petro“ в светлината на неотдавнашните действия, предприети от режима Мадуро, за да се опитат да заобиколят санкциите на САЩ чрез издаване на цифрова валута.
Също така, Иран наскоро разкри детайлите на своята национална криптовалута в отговор на икономическите санкции, ръководени от САЩ. За иранската криптовалута се твърди, че е подкрепена от фиатната валута риал и е разработена от технологията Hyperledger Fabric с отворен код, ръководена от Linux Foundation, според доклада.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.