Санкциите от СAЩ тласкaт Северна Корея до извършване на мащабни кибератаки, включващи и кражби на криптовалута.
Това не е първият случай, когато Северна Корея е обвинена в извършването на киберпрестъпления.
Тоня Угорец, заместник-помощник-директор на отдел „Кибер разузнаване“ на ФБР, твърди, че севернокорейски хакери стоят зад многобройни случаи на банкови кражби, крипто хакове и рансъмуерни атаки. За пример даде хакването на Sony Pictures Entertainment през 2014 г. , банковия грабеж в Бангладеш през 2016 г.и рансъмуер атаката „WannaCry“ през 2017 г.
Tова е начинът, по който страната реагира на тежките санкции на САЩ, наложени срещу нея, които успяват да възпрепятстват икономическия им растеж. Тези действия позволяват на страната да заобиколи санкциите и да подобри финансовото си състояние.
Неотдавна южнокорейската крипто борса UpBit предупреди потребителите си за фишинг атака. Това накара много участници в криптовалутната общност да обвинят севернокорейските хакери, докато някои експерти по киберсигурност дори твърдят, че разпознават уникалните характеристики на севернокорейските хакерски групи.
https://twitter.com/upbitglobal/staus/1133550860082958336
Понастоящем, между санкционираните икономики съществува обща тенденция да се залага на блокчейн решения за смекчаване на негативните ефекти от санкциите на САЩ и избягване на зависимостта от долара. Най-често те решават да стартират свои собствени криптовалути или да разработят алтернативни начини за глобални платежни мрежи. Въпреки това, някои от тях злоупотребяват с блокчейн технологията и нейните ползи – и това не може да бъде пренебрегнато.
Ерин Джо, ръководител на Центъра за разузнаване на кибернетични заплахи заяви, че американските власти работят по начини за спиране и предотвратяване на подобна злонамерена дейност, свързана с криптовалути.
Налице е неотложна необходимост от по-нататъшно проучване на ролята на криптовалутите в големите политики и усилията за избягване на санкциите. Необходимо е глобално сътрудничество, за да се споделят всички данни, свързани с такива киберпрестъпления, за да бъдат открити и предотвратени в бъдеще.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.