През 2024 г. пазарът на криптовалути отбеляза значително увеличение на загубите, дължащи се на хакове и rug-pull измами, на обща стойност над $200 милиона в 32 инцидента, според неотдавнашен доклад на компанията за блокчейн сигурност Immunefi.
Това представлява забележителен ръст от 15.4% в сравнение със същия период на 2023 г., когато загубите възлизат на $173 милиона.
През февруари се наблюдава значим спад в кражбите на криптовалути, като в 12 конкретни инцидента са загубени над $67 милиона, което представлява почти 50% намаление в сравнение с общия размер от $133 милиона през януари. Най-голямата единична загуба през тази година е настъпила по време на кибератака срещу PlayDapp, платформа за крипто игри, в резултат на която са откраднати $32.3 милиона.
Етериум се превърна в основна мишена за хакерите, преживявайки 12 атаки, които съставляват над 85% от общите загуби за годината.
Въпреки предизвикателствата, породени от пробивите в сигурността, устойчивостта на пазара на криптовалути остава очевидна. Тъй като приемането на криптовалути продължава да се разширява и се появяват нови технологии, общността трябва да остане адаптивна и проактивна в справянето с променящите се рискове.
Сътрудничеството между участниците в сектора, регулаторните органи и експертите по киберсигурност е от съществено значение за разработването на ефективни стратегии за борба с възникващите заплахи.
Разпространението на хакерски атаки и експлойти подчертава спешната необходимост от всеобхватни мерки за сигурност в индустрията на криптовалутите. Макар че инцидентите могат да представляват краткосрочни неуспехи, проактивните усилия за подобряване на киберсигурността и регулаторните рамки са от решаващо значение за дългосрочната устойчивост и доверие.
Като насърчават културата на прозрачност, отчетност и устойчивост, заинтересованите страни могат колективно да укрепят основите на крипто екосистемата и да смекчат въздействието на злонамерените дейности.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.