Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ стартира проекта, именуван CAT (consolidated trail odit), или с други думи масивна правителствена програма, която ще проследява търговията.
Първоначално програмата получи зелена светлина през 2012 г. и има за цел да проследява всички сделки с акции и опции, извършени на борси в Съединените щати. Платформата ще събира всички тези данни в една база данни, която ще бъде под прякото управление на правителството на САЩ. Всичко това е с цел наблюдение на незаконни и манипулативни транзакции.
Програмата ще предоставя на регулаторните органи данните от които се нуждаят, за да предотвратят мащабни пазарни движения, като изненадващия срив на Dow Jones.
Брокерите-дилъри вече ще трябва да представят своите сделки в базата данни на CAT от април следващата година.
Първоначалният краен срок беше ноември 2019 г., но той беше отложен за към април 2020 г. Председателят на SEC, Джей Клейтън, иска да внедри системата възможно най-скоро. Той смята, че „предложените изменения“ ще доведат до по-голяма прозрачност на тези борси.
Членът на Европейската комисия Хестър Пиърс смята, че програмата е регулаторна рамка.
Хестър, известна още в крипто пространството като „крипто майката“, изрази притесненията си в блог публикация. Тя смята, че програмата е нарушение на личния живот, което лишава потребителите от свободата им. Според нея програмата ще предостави на федералното правителство възможност да следи всяка една сделка, която човек направи.
Тя заяви, че хората от различни организации ще имат достъп до тази информация и могат да я използват за различни цели.
Това от своя страна наистина може да се смята за притеснително. Но дали не е „нужна крайност“, за да може да се има малко повече контрол над криптовалутите и да се предотвратяват криминални дейности свързани с дигиталните активи?
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.