Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ обвини Аврам Айзенберг за хакването на Mango Markets, при което от платформата бяха откраднати криптоактиви на стойност $116 милиона.
Твърди се, че Айзенберг е манипулирал пазара и токените на платформата, което е довело до загуба на криптоактиви на стойност приблизително $116 милиона. Aйзенберг описа хакa на Mango Markets в Twitter като изключително печеливша търговска стратегия. В резултат на хакерската атака платформата беше обявена в несъстоятелност.
I believe all of our actions were legal open market actions, using the protocol as designed, even if the development team did not fully anticipate all the consequences of setting parameters the way they are.
— Avraham Eisenberg (@avi_eisen) October 15, 2022
Според SEC Айзенберг е нарушил няколко разпоредби на федералните закони за ценните книжа, включително за борба с измамите и манипулирането на пазара. Агенцията също така заяви, че разглежда токена за управление на Mango Markets MNGO като ценна книга.
В прессъобщението се посочи:
Айзенберг е участвал в манипулативна и измамна схема за изкуствено завишаване на цената на токена MNGO, който е бил закупен и продаден като ценна книга, за да заеме и след това да изтегли почти всички налични активи от Mango Markets.
Ръководителят на отдела за криптоактиви и киберпространство на SEC Дейвид Хирш заяви:
Както показват нашите действия SEC остава ангажирана с изкореняването на пазарните манипулации, независимо от вида на съответната ценна книга.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Започна ли следващия бичи пазар?
Срещу него вече са повдигнати обвинения от Министерството на правосъдието (DOJ) на САЩ и от Комисията за търговия със стоки и фючърси (CFTC).
DOJ обвини Айзенберг в манипулиране на пазара, включително в измама и манипулиране на пазара на суровини. От друга страна, CFTC го обвинява в измама и манипулация на стокови пазари, което включва и няколко нарушения на Закона за стоковите борси.
SEC твърди, че хакът на платформата е бил организиран от Пуерто Рико, след което Айзенберг е изчезнал за известно време, преди да се появи отново в САЩ. През ноември той се е опитал да извърши подобна атака срещу Aave. Този опит обаче бил неуспешен.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.