Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) приключи разследването си срещу Gemini, известната крипто борса, без да повдига каквито и да било обвинения.
Това бележи края на двегодишното разследване, което струваше на компанията милиони за съдебни такси и възпрепятстваше способността ѝ да въвежда иновации.
Въпреки решението на SEC да прекрати делото, съоснователят на Gemini, Камерън Уинкълвос, изрази възмущение, критикувайки продължителното проучване и произтичащото от него финансово бреме, наложено на неговата компания и на по-широката крипто индустрия.
Уинкълвос изтъкна, че разследването, започнало преди почти две години, е източило значителни ресурси и е създало ненужни забавяния. Той също така поиска лицата, отговорни за започването на скъпото и необосновано разследване, да бъдат подведени под отговорност. Уинкълвос дори предложи регулаторите да компенсират компаниите за съдебните разходи в случаите, когато разследванията са неоснователни.
Това прекратяване част от по-широка тенденция, при която Комисията наскоро преустанови множество разследвания на големи крипто компании, сигнализирайки за промяна в регулаторната си стратегия. Този ход контрастира с агресивната позиция, която агенцията зае при бившия председател Гари Генслер, като повдига въпроси за това как ще действа в бъдеще.
Докато някои в крипто пространството виждат в това потенциално размразяване на отношенията, други, като Уинкълвос, остават предпазливи за вече нанесените щети.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.